JP Morgan’a ‘Bitcoin satın alımlarında haksız kazanç’ davası

JP Morgan'a, kripto para satın almak için kredi kartlarını kullanan müşterilerine beyan edilmeyen ücretler çıkarması nedeniyle dava açıldı

Reuters’in haberine göre dünyanın önde gelen finans hizmetleri sağlayıcısı ve ABD’nin en büyük bankacılık kurumu olan JP Morgan’a, kripto para satın almak için kredi kartlarını kullanan müşterilerine beyan edilmeyen ücretler çıkarması nedeniyle dava açıldı. İddiaya göre kripto para satın alımlarını nakit avans olarak değerlendiren banka, müşterilerinden haksız bir şekilde yüksek ücret aldı.

Dava, geçtiğimiz Salı günü Manhattan’daki federal bir mahkemede görüldü. Banka fazladan ücret almak, nakit avanslar konusunda yüksek faiz oranları uygulamak ve şikayet eden müşterilere ücret iadesini reddetmekten suçlanıyor.

Davacı Brady Tucker, bankanın kendisinden Ocak ve Şubat aylarında yaptığı kripto işlemleri için 143.30 dolar komisyon ve 20.61 dolar da faiz ödemesi talep ettiğini iddia etti. Tucker, bankanın müşteri hizmetlerine ücretler konusunda itirazda bulundu ancak banka bu itirazı reddetti.

Davaya konu iddiada, JP Morgan’ın ABD’nin borç verme yasasındaki politika değişikliklerinin müşterilere yazılı olarak bildirilmesi maddesini ihlal ettiği öne sürülüyor.

Dava, aynı zamanda mahkemeye sunulan şikayetlere göre bankanın, Tucker ve diğer mağdur olan müşterilerin mali zararlarını, 1 milyon dolarlık yasal tazminatı, mahkeme masrafları ve avukat ücretlerinin ödenmesini talep ediyor.

Banka 3 Şubat’ta, müşterilerin kripto para satın alımlarında kredi kartı kullanmasını yasaklamıştı.

Öte yandan JP Morgan’ın CEO’su Jamie Dimon, geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada, Bitcoin‘i ‘sahtekârlık’ olarak nitelemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl