Bitcoin topluluğundaki kadın sayısı neden bu kadar az?

Dijital para birimleri topluluğuna göz attığınızda katılımcıların büyük çoğunluğunun erkek olduğu net bir şekilde söylenebilir. Bu durum son zamanlarda 2 bin ABD’liyle yapılan araştırmada da ortaya çıktı. Araştırmanın sonuçlarına göre Bitcoin’le ilgilenen erkek ve kadın sayısı arasında belirgin bir fark var. Google Analytics verilerine göre ise Bitcoin kullanıcılarının sadece yüzde 4’ünü kadınlar oluşturuyor. Peki neden? Teknoloji endüstrileri, erkeklerin küçük teknolojik aletlerle daha erken çağda tanışması nedeniyle erkek egemenliğinde. Misal olarak bilgisayar bilimlerinde lisans eğitimine kadınların sadece yüzde 16’sı giriyor. Kadınların...

Dijital para birimleri topluluğuna göz attığınızda katılımcıların büyük çoğunluğunun erkek olduğu net bir şekilde söylenebilir. Bu durum son zamanlarda 2 bin ABD’liyle yapılan araştırmada da ortaya çıktı. Araştırmanın sonuçlarına göre Bitcoin’le ilgilenen erkek ve kadın sayısı arasında belirgin bir fark var. Google Analytics verilerine göre ise Bitcoin kullanıcılarının sadece yüzde 4’ünü kadınlar oluşturuyor. Peki neden?

Teknoloji endüstrileri, erkeklerin küçük teknolojik aletlerle daha erken çağda tanışması nedeniyle erkek egemenliğinde. Misal olarak bilgisayar bilimlerinde lisans eğitimine kadınların sadece yüzde 16’sı giriyor.

Kadınların kodlamaya teşvik edilmesine yönelik girişimlere rağmen bugün Birleşik Krallık’taki kadın bilgisayar bilimleri lisans öğrencilerinin sayısı son 10 yılda düşüş gösterdi.

Erkeklerin teknolojiye olan ilgisine paralel olarak Bitcoin’in ilk zamanlarında bu dijital para birimiyle ilgilinen yenilikçiler ağırlıklı olarak erkekti. Zamanında Web’i kullanmak için biraz teknik bilgi gerekiyordu ve aynı şey bugün Bitcoin için geçerli.

Son olarak Bitcoin’in gelişme kaydetmesi ve devrimini tamamlaması isteniyorsa bu nüfusun bir yarısını yok sayarak gerçekleşemez. Kadınlar ne kadar bu topluluğun içine dahil olursa o kadar olumlu yansımaları olacak.

Bitcoin topluluğundaki kadın sayısının oldukça az olmasının nedenleri üzerine siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden paylaşın.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl