Beklenen yasa çıktı: Bitcoin şirketleri, Kanada’da artık resmen tanınıyor

Getirilen yeni düzenlemelerle birlikte borsalar dahil olmak üzere kripto parayla ilişkili tüm işletmeler, Kanada'da Para Hizmetleri İşletmeleri (MSB) kapsamına alındı.

bitcoin

Kanada’da faaliyet gösteren kripto para şirketlerinin Para Hizmetleri İşletmeleri (MSB) altında regüle edilmesi yönünde karar kılındı. Buna göre Bitcoin borsaları dahil olmak üzere şirketler, artık yönetmeliklere uyum sağlayıp Kanada’nın finansal istihbarat birimi FINTRAC’a kaydolmak zorunda.

Kanada merkezli kripto para şirketi Bull Bitcoin’in CEO’su ve kurucusu Francis Pouliot, yeni düzenlemelerin yürürlüğe girdiğini doğruladı ve bunu bir kazanım olarak değerlendirdi. Pouliot, “Her şeyi düşündüğümüzde bence bu büyük bir başarı. Mükemmel değil ancak çok daha kötü olabilirdi. Duruşumuz hiç değişmedi: Bitcoin paradır, diğer paralar gibi düzenlenmelidir, ne azı ne de fazlası.

2014 yılında Kanada parlamentosunda, Bitcoin şirketlerinin Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı Kanunu’na dahil edilmesi önerilmişti. Müzakereler o günden bu yana devam ediyordu.

Bitcoin’de 10 bin dolara bildirim yükümlülüğü

Yeni düzenlemelerle beraber, 10 bin Kanada Doları’nı aşan tüm kripto para işlemlerinde hem bireyler hem de şirketlere bildirim yükümlülükleri getirildi. Pouliot’a göre, değişikliklerin “kesin bir zafer” olarak nitelendirilmesinin önündeki tek engel bu.

Kanada, özellikle geçen sene kripto para ile ilişkili olaylarda sıkça anılmıştı. 2019 yılında ülkenin en büyük kripto para borsası olan QuadrigaCX çökmüş, müşterilere ait varlıklar kaybolmuştu. Sonradan anlaşıldı ki, borsanın ölen CEO’su tüm varlıkları kendi kontrolünde tutuyordu ve özel anahtarları kendisi dışında kimse bilmiyordu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl