Genç mühendis, tüm birikimini kapanan Bitcoin borsasında kaybetti

Transfer masraflarından tasarruf etmek isteyen bir kripto para meraklısı yağmurdan kaçarken doluya tutuldu. 32 yaşındaki yazılım mühendisi, tüm birikimini Bitcoin'le taşımayı seçti fakat kullandığı borsa aniden kapandı ve parası içeride kaldı.

Kripto para borsası QuadrigaCX’in kapanması, görünüşe göre bir kripto para meraklısı Tong Zou’ya pahalıya mal oldu. Zou, platformu yalnızca transfer masraflarından tasarruf etmek için kullanırken hayat boyu biriktirdiği parasını kaybetti.

The Star’da yer alan habere göre Kaliforniya’da çalışan 32 yaşındaki bir yazılım mühendisi olan Zou, parasını Kanada’daki banka hesabına taşımak için QuadrigaCX’i kullanmayı seçti. 420 bin dolarını kripto para borsasına yatıran mühendis, daha sonra parasını Kanada merkezli borsadan Kanada’daki banka hesabına çekmeyi amaçlamıştı.

Zou, gazeteye verdiği röportajda, “Tüm birikimim buydu. Geriye kalan az bir param var, onunla yaşıyorum ve baştan başlamaya çalışıyorum. Hemen hemen her şeyi benden aldı.” dedi.

 

Zou, şirketin kurucusu ve CEO’su Gerald Cotten’in Aralık ayında beklenmedik bir şekilde öldükten sonra paralarını kaybeden 115 bin QuadrigaCX kullanıcısından biri. Cotten’in eşi Jennifer Robertson, borsanın 145 milyon dolar parasının soğuk cüzdanlarda kilitli olduğunu ve bu cüzdanların şifresini de yalnızca Cotten’in bildiğini açıklamıştı.

Robertson, olayın ardından mahkemeye QuadrigaCX için iflas koruma başvurusu yaptı.

Tong Zou

Zou, yaşanan bu durumdan en çok etkilenen bireysel kullanıcılardan biri olduğuna inanıyor. ABD’deki parasını Bitcoin’le Kanada’ya taşımak istemiş ve bunun için QuadrigaCX’i kullanmayı seçmişti. ABD’den aldığı Bitcoin’leri QuadrigaCX’te satmıştı ve parasını banka hesabına yatıracaktı fakat parası Ekim ayından bu yana kilitli durumda, çünkü borsa yerel bir bankayla yaşadığı problemlerden ötürü para çekme işlemlerini gerçekleştiremiyor.

Zou, “Al-sat için kullanmıyordum. Sadece paramı Kanada’daki banka hesabıma aktarmak istemiştim. Para çekme işleminin beklemede olacağını bilmiyordum. Dört aydır bekliyorum.” şeklinde konuştu.

Zou, parayı bir apartman dairesi satın almak için kullanacaktı. Şimdi bunun yerine iş arıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun

2 comments

  1. Eran Cevapla

    Yasi daha cok genc valla bizim ulkede o yasta calisip okadar birikimi yapmak zor universite bitti is bul derken daha otuzlarin basinda kariyere yeni basliyoruz, istisnalar haric genel icin konusuyorum, zor tabi

  2. Volkan Cevapla

    Arkadaş ölmüş de ağlayanı yok. Bir meslektaşımızı kapitalizme kurban verdik…