Bitcoin için kritik zamanlar: Devasa pozisyonların kapanış günü geldi

Mayıs ayı, hem vadeli hem de opsiyon sözleşmeleri açısından bir rekor ayı oldu. Tüm zamanların en yüksek seviyelerinde gezinen açık pozisyonlarda vade sonu neredeyse geldi.

bitcoin

Son zamanlarda Bitcoin vadelileri ve opsiyon sözleşmelerinde açık pozisyonlar yeni zirvelere ulaşmıştı. Örneğin 19 Mayıs günü CME’deki Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, 532 milyon dolarla daha önce görülmemiş bir seviyeye çıkmıştı. Benzer şekilde bu ay opsiyon sözleşmeleri de rekor kırmıştı.

Bitcoin kontratları rekor üstüne rekor kırarken bu Cuma ise ayın son cuması olduğundan hem haftalık hem de aylık olarak çok sayıda kontratın süresi dolacak. Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri, kapanış tarihine kadar açık kalır. Bu tarih, tarafların Bitcoin’i sözleşmede belirlenen fiyattan almalarını veya satmalarını gerektirir.

Bitcoin sözleşmelerinde süre sonu ile fiyat arasında bir ilişki bulunduğu daha önce birçok defa ortaya konuldu. Yapılan araştırmalar, Bitcoin’in genellikle bu tarihe yaklaşılırken düşüş, sonrasında ise toparlanma yaşadığını gösteriyor. Nitekim, bu hafta da bu tarihe yaklaşıldıkça Bitcoin’in geri çekildiğini gördük.

Açık kontratların rekor seviyelerde gezinmesi, bu ayki kapanış tarihini daha dikkat çekici kılıyor.

Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda kripto para borsası Bitstamp’te 8915 dolardan el değiştiriyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl