Bitcoin kârını mevduat hesabına kabul etmeyen bankaya 22.5 milyon dolarlık dava

Bitcoin'den elde edilen kârın mevduat hesabına yatırılmasına izin verilmeyen bir bankaya 22.5 milyon dolarlık bir dava açıldı.

İsmi bilinmeyen bir yatırımcı, Bitcoin’den elde edilen kârları, mevduat hesabına kabul etmeyen İsrailli banka Bank Hapoalim’e yaklaşık 22.5 milyon dolarlık bir dava açtı.

BlockTV tarafından 9 Ağustos’ta bildirilen habere göre, söz konusu dava, bir sınıf davası olarak açıldı ve yatırımcı, diğer İsrail bankalarını da aynı gerekçelerle dava etmeyi planlıyor.

Haberde, İsrailli bankaların kripto parayla ilgili şirketler ve bireylerle bağlantılı olarak incelemeye tabii tutulmak istememelerinden dolayı büyük ölçüde kripto paraların karşısında olduğu belirtiliyor. Bank Hapoalim’i dava eden yatırımcının avukatı Lior Lahav, bunun bankaların kripto parayla işlem yapan yatırımcılara hizmet vermeyi reddetmeleri için yeterli bir neden olmadığını söylüyor. Lahav, yasa gereği bankaların müşterilerinin paraların kabul etme yükümlülüğü olduğunu ifade etti. Lahav, “Müşterilerini kontrol edebilir, ayrıntılı olarak inceleyebilir ve paranın nereden geldiğini öğrenebilirler. Bankaların sorunu, hiçbir şey yapmamaları. Müşterilerinden paraların kaynağı ile ilgili belgeleri sağlamalarını talep etmiyorlar.” şeklinde konuştu.

Lahav, benzer şekilde cezalandırılan 70,000’den fazla İsrailli yatırımcı bulunduğunun altını çizerek sorunun boyutunu gözler önüne serdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl