Milyonlarca dolarlık uyuşturucu parası, iki büyük Bitcoin borsasında saklandı

ABD'de yaşayan bir uyuşturucu satıcısının uyuşturucudan kazandığı milyonlarca dolarlık kripto parayı iki büyük borsada sakladığı anlaşıldı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Diego şehrinde yaşayan bir adam, karanlık ağda kripto para ile uyuşturucu satışı yapmaktan suçlu bulundu.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından dün yayınlanan basın açıklamasına göre, 39 yaşındaki Sky Justin Gornik, karanlık ağda Alpha Bay, Trade Route, Abraxas, Evolution, Outlaw Market ve Dream Market gibi birçok pazar yerini kullanarak çeşitli rumuzlar altında fentanil, karfentanil, ketamin, oksikodon, amfetamin gibi uyuşturucu maddeler satıyordu.

Gornik’in evine 7 Haziran 2017’de yapılan baskın sırasında polislerin 1.7 gram karfentanil ele geçirdiği bildirildi. Bu miktarın 86,000 ölümcül doza eşit olduğu ifade ediliyor.

Gornik, uyuşturucu ticaretini Monero, Ether, Strat, Bitcoin gibi kripto paralarla yürütüyordu ve buralardan elde ettiği milyonlarca doları ceza olarak kaybetmeyi kabul etti. Dahası, uyuşturucudan kazandığı parayı, ABD merkezli kripto para borsaları Bittrex ve Poloniex’teki hesaplarda tutuyordu.

Güney Kaliforniya Bölgesi Başsavcılığı’na göre, Gornik bu kripto paraların uyuşturucu gelirleri olduğunu ve karanlık ağda kara para aklama suçuna karıştığını kabul etti. Bunun sonucunda ABD’li, uyuşturucu suçları ve kara para aklamaktan 70 ay hapis cezasına çarptırıldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl