Bitcoin’le kara para aklama oranı, tüm Bitcoin işlemlerinin yüzde 1’i bile etmiyor

FDD ve Ellicit'in ortak Bitcoin analizleri, tüm Bitcoin işlemlerinin %1'inden azının kara para aklamayla ilgili olduğunu gösteriyor.

FDD ve Ellicit’in ortak Bitcoin analizleri, tüm Bitcoin işlemlerinin %1’inden azının kara para aklamayla ilgili olduğunu gösteriyor.

Para akışını ve kara para aklama riskini analiz etmeye yardım etmek amacıyla yazılan rapor, kara para aklamanın, kripto paraların bazı eleştirmenlerinin inandığı kadar büyük bir sorun olmadığını ortaya koydu:

“Gözlemlenen Bitcoin’le para aklama miktarının çoğunu Silk Road ve AlphaBay gibi küçük ve karanlık pazarlar oluşturuyor.”

Ayrıca rapor, Bitcoin kullanılarak yapılan yasa dışı işlemlerin büyük kısmının Avrupa’da işlendiğini ve bu oranın Kuzey Amerika’ya göre beş kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Rapor, bu tür yasa dışı faaliyetleri engellemenin tek yolunun AML (anti-kara para aklama) önlemleri olduğunu öne sürüyor.

Öte yandan tam rakam bilinmese de dünyada her yıl 3 trilyon Dolar’ın üzerinde kara para aklama operasyonu yapıldığı belirtiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl