Bitcoin’lerinizi karıştırma servisinizle korumadığınız sürece güvenli değiller

Sponsorlu

Kripto topluluğunda çoğu zaman Bitcoin’in anonimliği konusunda tartışmalar yaşanıyor. Bazı kullanıcılar BTC’yi anonim ve işlemlerini gizlemek için ideal bir varlık olarak görürken bazıları ise dağıtılmış veri tabanı sayesinde herkesin izinin sürülebileceği fikrinde…

Peki anonimlik yani gizlilik neye dayanır? Bitcoin’in anonim sayılmasının ana nedeni kullanıcının her işlemi için farklı bir adres girebilmesidir. Sonuç olarak, kendiniz hakkında hiçbir bilgi vermenize gerek yoktur. Adres, sayılardan ve harflerden oluşan bir satırdır ve bunun içinde sizin hiçbir bilginiz saklanmamaktadır. Aslında tüm dağıtılmış Bitcoin ağı, adresler arasındaki işlemler bütünüdür ve bu adreslerin sahiplerini kimse tanımaz, bilmez.

Ancak bazen adres sahipleri belirlenebilir. Adresin, bir şirket ya da belirli bir kişiyle ilişkisini ortaya çıkarmanın bazı yolları vardır:

Donanım ve teknik yöntem.node’ları verileri birbirine gönderir ve kullanıcının bilgisayarından veri alan node, bu kişinin IP adresini kaydedebilir. Bir kişi ne kadar fazla node’a sahip olursa, işlemler ve IP adresleri hakkında o kadar fazla veri toplayabilir. Buna ek olarak bir internet servis sağlayıcısı da veri toplayabilir. Bu veriler, kayıtları saklar. Şirket de istediği zaman bu kayıtları güvenlik güçleriyle paylaşabilir.

Kullanıcı da arkasında bazı izler bırakabilir. Bitcoin gönderip alırken, onunla bir mal satın alırken, BTC’leriyle altcoin değiştirirken; kullanıcı kendisi hakkında bazı verileri açığa çıkarmaya zorlanır. Örnek olarak internet üzerinden Bitcoin ile bir mal aldığınızda kargo için adresini yazmak zorundasınız. Ayrıca Bitcoin’i fiat paraya ya da altcoin’e çevirdiğinizde tüm ciddi borsaların size dayattığı bazı kurallar vardır. Tüm bu doğrulama bilgileriyle kullanıcı yine kendini açık eder.

Küme analizi. Blok zincirinde tüm işlemler herkese açık domain’lerde saklanır. Bu da Bitcoin’lerin hangi adresten geldiğinin ve nereye gittiğinin herkes tarafından takip edilebileceği anlamına gelir. Daha da ötesi, bu adresler arasındaki bağlantıların da analizi yapılır ve tüm transfer ağı çözülmüş olur.

Blok zincirindeki işlemlerin gizliliği nasıl artırılır?

Gerçekten anonim kalmak imkansız gibi gözükse de bir kullanıcının kimliğini ortaya çıkarmayı zorlaştıracak ve onun güvenliğini artıracak bazı adımlar mevcuttur:

  1. Anonimliği artıracak en temel ve bariz yol IP adresini saklamaktır. VPN ve TOR gibi çeşitli gizlilik servisleri bunun için yardımcı olacaktır. Bu servisler, tüm sitenin bağlantı bilgilerini toplayanlar ve direkt işlemlerin yapıldığı kullanıcıların adreslerini tespit etmek isteyenlerin işlerini zorlaştıracaktır.
  2. Farklı adresler kullanma. Bu yöntem, verilerinizi ve kripto para biriminizi korumanın en belirgin ve en ucuz yollarından biridir. Kullanıcılar için sınırsız sayıda ücretsiz adres mevcuttur ve bu fırsat göz ardı edilmemelidir.
  3. Gerçek kimliği gizlemek. Kullanıcı, sosyal medya mecraları gibi gerçek bilgilerini gösterdiği alanlarda kripto para adres(ler)ini paylaşmamalıdır. Ayrıca adınız ve doğum tarihiniz gibi kişisel bilgilerinizin olduğu kripto para sitelerinde de takma ad kullanmamalısınız.
  4. Yüksek derecede gizlilik olan cüzdan kullanmak. Bitcoin’lerini temize çıkarmak isteyen kişiler, Electrum tarzı cüzdanlar kullanmalıdır.
  5. Bir kripto para mikseri kullanmak. Bu, farklı kullanıcılardan birden fazla işlemi kabul eden, coin’leri karıştıran ve onları yeni adreslere dağıtan, böylece de bağlantıların bulunmasını zorlaştıran özel bir hizmettir. Ayrıca, farklı sayıda giriş ve çıkış sağlayan, transferleri yaparken birçok seçenek sunan, değişken komisyonlar belirleyen, zamanda gecikme yaratan ve bunun gibi özellikleri olan iyi bir mikser seçilmesi de önemlidir.

BitMix.Biz: Güvenli kripto para birimi karıştırma hizmeti

Fonların farklı cüzdanlar üzerinden dağıtılması nedeniyle, gönderen ve alıcı arasında bir bağlantı kurmak imkansızdır. Aktarılan paraların gerçek miktarını gizlemek için işlemleri birkaç parçaya bölmek de mümkündür.

Kripto mikser servisleri genelde transfer edilen miktarın yüzde 0.5 ilâ yüzde 5’i arasında bir komisyon ücreti alırlar. Ancak başkasının cüzdan adresini para gönderdiğinizde, coin’lerinizi geri alamama ihtimalinizi olduğunu hatırlamanız gerekir. Bu olasılığı azaltmak için değerini ve dürüstlüğünü kanıtlamış bir servis kullanın.

BitMix.Biz’e, karıştırmak için kripto para gönderdiğinizde, kullanılan adreslerin tam olarak bu hizmete ait olduğundan emin olmanıza yardımcı olacak 1BitmixQRMUHYYEi11KBRhSfACa1BtcZrZ anahtarının olduğu bir garanti mektubu alacaksınız. Bu mektup, aynı zamanda bir şeyler yanlış gittiğinde BitMix.Biz adreslerine para aktardığınızı kanıtlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu kripto para karıştırma hizmeti Bitcoin, Litecoin ve yakın zamanda sisteme eklenen Dash’i desteklemektedir. Bir ‘affiliate’ programı, servise bağlanmak için basit bir API ve diğer birçok işlev vardır. Daha fazla bilgiyi SSS bölümünde edinebilirsiniz.

BitMix.Biz, manuel veya otomatik olarak değiştirilebilen ve minimum yüzde 0,4 olan bir şifre temizleme ücreti kullanır. Tor aynası kullanan br web sitesi servis sağlayıcısı tercih ederseniz, rastgele bir ücret tahsilatı işlemlerin analizini büyük ölçüde yavaşlatacaktır ve bir transfer gecikmesi uygularsanız, sizin kripto paralarınız üzerinde casusluk yapmak isteyenlerin dijital paralarınızı takip etme konusunda neredeyse hiçbir şansları olmayacaktır.

Çok sayıda kripto parayı transfer etmek ve temizlemek için kullanabileceğiniz BitMix.Biz, giriş ve çıkışlarda rastgele artan farklı sayıda adres seçeneğine sahiptir.

Büyük transferlerin güvenliği, çeşitli forumlarda (destekte bulabileceğiniz bağlantılar) teminat altına alınmıştır.

Website: https://bitmix.biz/en
FAQ: https://bitmix.biz/en/pages/faq

Tor: http://bitmixbizymuphkc.onion

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı, sponsorlu bir tanıtım yazısıdır. Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir. Uzmancoin’in bu sayfadaki ürün veya hizmetle bir ilişkisi yoktur. Uzmancoin, bu sayfadaki ürün veya hizmetten doğacak riskler karşısında sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl