Bitcoin kasabası El Zonte’ye El Salvador hükumetinden 203 milyon $

Bitcoin'i resmi para birimi ilân eden El Salvador, artık tüm dünya tarafından Bitcoin kasabası olarak bilinen El Zonte ve onun çevresindeki bazı bölgelere önemli yatırımlar yapacak. Açıklama devlet başkanı Nayib Bukele'den gelirken toplam yatırımın 203 milyon dolar olacağı belirtildi.

2021 yılının Haziran ayında Bitcoin yasasını meclisten geçiren ve Eylül ayında da yürürlüğe sokan El Salvador, tüm dünya tarafından bir anda göz önüne gelen bir ülke olurken, adeta turist akınına da uğradı.

Latin Amerika bölgesinin küçük ülkesi, her sene daha fazla gelen turistler için ise bu kez çok ciddi yatırımlar yapma kararı aldı. Hükumet Bitcoin kasabası olarak bilinen El Zonte başta olmak üzere bazı köy ve kasabalara da ciddi yatırımlar yapacak.

Surf City’nin ikinci aşaması başlıyor

Başkan Bukele bugün yaptığı açıklamada El Zonte’nin de içinde bulunduğu La Libertad bölgesi için Surf City projesinin ikinci aşamasının başlatıldığını duyurdu. Özellikle turistlerin artık rahat şekilde bölgeye ulaşabilmesi adına altyapı çalışmalarının yapılacağı bölgeye 4 şeritli yollar, köprüler, yeni drenaj sistemleri ve bisiklet yolları yapılacak.

UZMANCOİN’İN EL SALVADOR ÖZEL BELGESELİ İÇİN TIKLAYIN…

El Zonte’ye de büyük yatırımlar geliyor

El Salvador’da tüm ülkede Bitcoin geçerli olmasına rağmen bu anlamda ilk önplâna çıkan yerlerden biri olan El Zonte de, bu yatırımlardan ciddi şekilde faydalanacak. Bukele konuşmasında El Zonte’yle ilgili de şunları söyledi:

“Hepimizin Bitcoin kasababası ya da plajı olarak bildiği El Zonte’ye 15 bin metrekarelik bir alanda alışveriş merkezi, otopark, eğlence kulüpleri de bulunan sürekli canlı kalacak bir alan inşa edeceğiz”

Geçtiğimiz senelerde suç oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olarak önplâna çıkan El Salvador, Bitcoin adımından sonra tüm dünyaya adını duyurmuştu. Latin Amerika ülkesi fiyat düşüşünden ötürü zarar ettiği iddialarıyla eleştirilse de, turist sayısı bir senede %30’luk artış göstermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl