Bitcoin’deki 74 milyon dolarlık kısa pozisyon, ‘insider trading’ olabilir

İki gün önce bilinmeyen bir trader'ın Bitcoin için açtığı 74 milyon dolarlık (10,000 BTC) kısa pozisyon, 'insider trading' olabilir.

Bitcoin’in dün aniden 400 dolar gerilemesi ve bu gerilemenin şu ana dek 6,300’e kadar devam etmesi, Goldman Sachs’ın Bitcoin ticaret masası açma planlarını ertelemesi kararı ve ShapeShift’in kimlik doğrulama zorunluluğu getirmesiyle ilişkilendirildi. Bazılarıysa Silk Road ya da Mt. Gox’a bağlı olduğu düşünülen cüzdanlardan yapılan 16,000 BTC’lik transfere işaret etti.

Bitcoin, 7,400 doların üzerine çıkmakla mücadele ederken gelen bu düşüş pek çok kişiyi şaşırtmış olmalı.

Ancak bir kişi şaşırmadı.

İki gün önce kim olduğu bilinmeyen bir trader, Bitcoin’de 74 milyon dolar değerinde (10.000 BTC) kısa pozisyon açtı. Kısa pozisyonlarda bu ölçüde bir ani artış daha önce görülmemiş bir şeydi.

Zamanlama tesadüfi demek için biraz fazla mükemmel görünüyor. Yatırımcı, Goldman Sachs‘ın kararıyla ilgili içeriden öğrenilen bir bilgiye sahip olabilir. Goldman Sachs’ın kararının piyasayı etkileme ihtimalini yabana atmamak gerekiyor. ABD merkezli yatırım bankası, Wall Street’in diğer devlerini peşinden sürükleyecek ölçüde bir potansiyele sahip. Wall Street devlerinin de kripto paralara katılımı, geçen yıldan bu yana kripto paralar için büyük bir temaydı. Bu beklentileri baltalayacak herhangi bir adım, böyle bir düşüş getirebilir.

Bununla birlikte analistlerin çoğu son birkaç gün içinde küçük bir düşüş bekliyordu fakat gerçekleşen düşüşün hızı ve şiddeti ciddi soruları beraberinde getiriyor.

Şimdi Bitcoin’in önünde önemli bir sınav daha var. SEC, piyasanın onayına en çok ihtimal verdiği VanEck/SolidX Bitcoin ETF başvurusuyla alakalı bu ayın sonuna kadar bir karar verecek. Kurum ya karar açıklamasını erteleyecek ya onaylayacak ya da reddedecek. Buradan gelecek bir haber Bitcoin’in fiyatında yeni bir dalgalanma yaratabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl