Kripto para piyasası 390 milyar dolara tırmanırken Kore’de makas açılıyor

Güney Kore'de Bitcoin ve diğer kripto paralarda fiyat farkının tekrar ortaya çıkması, yatırımcıların piyasaya karşı iyimser olduğunu gösteriyor.

Geride bıraktığımız yedi gün içinde kripto para piyasası 324 milyar dolardan 390 milyar dolara kadar yükseldi. Bu sırada Bitcoin’in fiyatı 8 bin dolardan 8 bin 900 dolara tırmandı. Diğer kripto paralar ise yüzde 10 ila 20 arasında bir artış kaydetti.

Geçtiğimiz haftaya kadar ABD, Japonya ve Hong Kong gibi diğer piyasalara kıyasla Güney Kore’de Bitcoin, Ethereum ve Ripple da dahil olmak üzere kripto paraların fiyatları daha ucuzdu. Bu durum, Güney Kore piyasasında kripto para birimlerinin fiyatlarının genel olarak yüzde 5 ila 30 arasında daha yüksek olduğu göz önüne alındığında, garip karşılandı.

Güney Kore’de kripto paralar, düşük arzdan dolayı diğer bölgelerden daha pahalı olma eğiliminde. Yabancıların ülke borsaları içinde kripto para ticareti yapmaları yasak. Analistler, bu nedenle Güney Kore’de kripto paraların fiyatlarının ucuzlamasını anormal buldu ve ayı piyasasının güçlü bir göstergesi olarak değerlendirdiler. Yatırımcılar artık kripto para piyasasına daha düşük bir oranla yatırım yapmakla ilgilenmiyorlardı. Aralık 2017’deyse fırsatı kaçırma korkusuyla yatırımcılar, piyasaya yüzde 30 ila 40 oranında pozitif fiyat farkıyla yatırım yapmaya istekliydi. Bitcoin fiyatı dünya çapında 20 bin dolar olduğunda Güney Kore’de 25 bin dolardı.

Güney Kore’de Aralık ayında yaşanan bu durumun yeniden ortaya çıkması ülkede kripto paralara olan talebin arttığına işaret ediyor.

Haberin yayına girdiği sırada ülkenin en büyük kripto para borsalarından biri olan Bithumb’da Bitcoin 8 bin 975 dolar değerinde. Küresel piyasadaysa Bitcoin, 8 bin 870 dolardan işlem görüyor. Güney Kore’de bu fiyat farkının tekrar ortaya çıkması, yatırımcıların piyasaya karşı iyimser olduğunu gösteriyor.

Öte yandan Storm, Aion, Ziliqa, 0x, WanChain ve ICON da dahil olmak üzere Ethereum tabanlı dijital paralar geçen hafta Bitcoin’e karşı güçlü kazançlar elde etti. Yatırımcılar, paralarını Bitcoin ve Ethereum gibi önemli kripto paralar dışındaki varlıklara da ayırarak daha kolay risk alır hale geldiler. Ziliqa, Storm ve Ox gibi dijital paralar, geçtiğimiz hafta boyunca Bitcoin’e karşı yüzde 20’den fazla artış gösterdi ve bu durum, bu dijital paraların ABD Doları karşısında yüzde 30 değerlendiği anlamına geliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. kripto para haber Yanıtla

    Tekrardan piyasaya para girişi bulunmakta bu durum tüm coinlere olumlu şekilde yansıdı ve bu durum devam edeceğini düşünüyorum.