Kraken, Bloomberg’ü Bitcoin fiyatını manipüle etmekle suçladı

Bloomberg, geçtiğimiz günlerde kripto para borsası Kraken'de Tether'in manipüle edildiğini iddia ettiği bir makale yayınlamıştı. Kraken, bu makaleye verdiği yanıtta Bloomberg'ü Bitcoin fiyatını manipüle etmekle suçladı.

NewsBTC’de yer alan habere göre kripto para borsası Kraken, Bloomberg’ün Tether’in Kraken’de manipüle edildiğinin iddia edildiği yakın tarihli bir makaleye yanıt verdi. Borsa, makalenin Bitcoin vadelilerinin fiyatı üzerinde etkisi olacak şekilde yazıldığını öne sürdü.

Bloomberg’den 4 gazeteci, Kraken’de Tether ticaretinden elde edilen verilerin regülatörler için iki kırmızı bayrak gösterdiğini iddia etti. Kraken, bu makalenin kötü yazıldığını, mantığa aykırı olduğunu savundu. Borsa ayrıca makalenin Bloomberg’in kripto para piyasasındaki kendi menfaatleri doğrultusunda yazıldığını söyleyecek kadar da ileri gitti.

Borsa tarafından yayınlanan bir blog yazısında, “Bloomberg News makalesi, 2018’in ikinci çeyreği için son ticaret günü ve çok sayıda vadeli işlem sözleşmelerinin vade sonu olan 29 Haziran’da yayınlandı.” ifadeleri kullanıldı ve kırmızı bayraklara dikkat çekildi.

Kraken, muhtemelen 5 Temmuz ödeme tarihi ile birlikte 29 Haziran’da sona eren CME vadeli işlemlerine atıfta bulunuyordu. Vadeli işlem sözleşmeleri, iki yatırımcının aralarında bir varlığın gelecekte sabit bir fiyattan satışını yapmayı taahhüt ettiği işlem türü anlamı taşıyor. Kraken, bu noktada makalenin Bitcoin’in fiyatını düşürmüş olabileceğini ima ederek kısa (short) pozisyon alanlar için kazanç sağladığını öne sürüyor.

Bloomberg’ün makalesi ayrıca Kraken’de Tether ticaretine karşı iki önemli iddiada bulunmuştu. Bazı küçük hacimli emirlerin, büyük hacimli emirlerden daha büyük bir farkı yarattığını savunmuşlardı. Ek olarak “insanlar tarafından girilmesi mümkün olmayan” belirli miktarlardan sıkça sipariş verildiğine işaret etmişlerdi.

Kraken, bu iddialara yanıt olarak Tether‘in sadece arz ve talebe dayalı bir fiyatı olan Bitcoin’den farklı şekilde ABD Doları ile 1:1 oranında desteklendiğini söyledi. Borsa, daha sonra küçük hacimli emirlerin, büyük hacimli emirlere oranla daha büyük etki yaratığı konusunda ise “USDT’nin fiyatı, Kraken’de son 24 saatte 1 milyon dolardan daha az bir hacme sahip USDT/USD çiftine göre değil yüz milyonlarca dolarlık hacme sahip piyasalarda belirleniyor.” dedi.

Borsa, belirli miktarlardan diğer miktarlara göre açık ara daha fazla emir girildiği iddiasını da yanıtladı. Kraken, Bloomberg’e göre 1 Mayıs – 22 Haziran tarihlerinde Kraken’deki Tether işlem hacminin yüzde 8’ini oluşturan “13076.389” emrini veren kullanıcıyla görüştüğünü öne sürdükten sonra bu iddiaya karşı birkaç kelimelik bir yanıt verdi: Kullanıcı, Kraken’e sayıların tamamen rastgele seçildiğini söyledi.

→ DÜNYANIN EN ESKİ BITCOIN BORSASI KENDİ DİJİTAL PARASINI ÇIKARIYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl