Bitcoin’in fiyatı, Kraken’de 75 dolara düştü

Dün kripto para borsası Kraken'de Bitcoin'in fiyatında ani kırılma görüldü. Fiyat, BTC/CAD işlem çiftinde 101 Kanada Doları'na kadar geriledi. Bu, 74.5 ABD Doları'na denk geliyor.

Önde gelen kripto para borsalarından Kraken’de dün Bitcoin‘in fiyatı 100 doların altına geriledi. Bu, 24 saatlik işlem hacminin genellikle 500 – 600 bin dolar civarında seyrettiği BTC/CAD çiftinde görüldü.

Bu işlem çiftinde, TSİ 01.10’da fiyat ani bir kırılma ile 74.5 ABD Doları’na denk gelen 101 Kanada Doları’na kadar geriledi.

Buna şanssız veya acemi bir kullanıcı tarafından verilen büyük bir limitsiz piyasa emrinin neden olduğu düşünülüyor. Fiyat düşüşü sırasında 94.5 BTC alınıp satıldı. 74.5 dolarlık fiyattan işlem gören BTC miktarı bilinmiyor.

Grafik: TradingView

Daha önce benzer durumlar, farklı borsalarda da oluşmuştu. Yakın zamanda Binance’teki LTC/PAX piyasasında Litecoin’in fiyatı 100,000 dolara kadar çıkmıştı.

Bu durum nasıl yaşanıyor?

Piyasa emriyle (market order) yapılan işlemlerde satış emirleri, satın alınmak istenen miktar tamamlanıncaya kadar temizleniyor. Örneğin, mevcut piyasa fiyatından 1000 LTC alınmak istendiğinde, o anki en ucuz limit satış emrinin (limit order) alım miktarını karşılamaması durumunda emir, otomatik olarak sıradaki satış emirleriyle eşleşiyor ve bu, talep edilen miktar tamamlanana kadar yukarı ilerlemeye devam ediyor. Slipaj adı verilen bu durum, varlığın değerinin çok üzerinde fiyatlanmasına yol açıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl