Bitcoin bir anda 61 bin dolar altına düştü: Satış sebebi ne?

Bitcoin, 2014 yılında hack'lenen ve 10 yıl sonra ödemelere başlayacağını açıklayan Mt. Gox'un duyurusunun ardından 61 bin doların altına düştü. Düşüşün, duyurudan hemen sonra değil ama yaklaşık 15 dakika sonra bir anda, saniyeler içerisinde gelmesi de dikkat çekti.

Bitcoin’de geçtiğimiz hafta başlayan ve pazartesi sabahı itibarıyla devam eden düşüş hareketi, öğle saatlerinde daha da hızlandı. Bu sabah saatlerinde 63 bin doların altına inen en büyük kripto para, öğle saatlerinde Mt. Gox’tan gelen açıklamanın ardından da 61 bin doların altını gördü.

Her şey üst üste geldi

Son günlerde kripto para piyasası hem kendi içerisinde hem de jeopolitik gelişmelerle çok sarsıldı. Önce Fed’in (12 Haziran) faiz kararından sonra yapılan açıklamalar piyasa tarafından olumsuz algılandı. Daha sonra gelen düşüşler durdurulamazken, Alman hükumetinin BTC satışları, hafta sonu BtcTurk’ün hack’lenmesi, Rusya-Ukrayna ile İsrail-Lübnan gerilimlerinin artması fiyatları iyice düşürdü. Son olarak ise Mt. Gox’un 140 bin adetten fazla Bitcoin ile bir o kadar BCH ödemelerine başlayacağını duyurması, satış baskısını iyice artırdı. Mt. Gox’un dağıtımına başlayacağı toplam kripto para değeri 9 milyar doları da aşıyor.

Borsanın mütevelli heyetinin açıklamasının yaklaşık 15 dakika sonrasında Bitcoin saniyeler içinde 61 bin doların altına indi. En büyük kripto para 60.500 dolara kadar düştü. Bu rakam son olarak 10 Mayıs günü görülmüştü.

Son 24 saatte tasfiye olan vadeli pozisyon değeri de 280 milyon dolar oldu. Bunların 260 milyon doları uzun pozisyonlardan oluştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Serdar Yanıtla

    İyi günler
    Bende size bir soru soracaktım
    Step fıtfı coin hakkında neler düşünüyorsunuz??