Çin hükümeti, 421 sahte kripto para tespit etti

Bugün yayınlanan bir rapora göre, Çin'de hükümet tarafından yürütülen bir çalışma neticesinde 421 sahte kripto para tespit edildi.

Bugün yayınlanan bir rapora göre, Çin’de hükümet tarafından yürütülen bir çalışma neticesinde 421 sahte kripto para tespit edildi.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı bünyesindeki bir internet finansal güvenlik uzmanları komitesi olan IFCERT, kripto para alanında sahteciliğe karşı uyardı. Komitenin raporuna göre, Nisan ayı itibarı ile 421 sahte kripto paranın yüzde 60’ından fazlası yurt dışı sunuculardan geliyor ve bu onları bulmayı ve izlemeyi zor hale getiriyor.

Sahte kripto paranın öne çıkan 3 temel özelliği

Komite raporda ayrıca sahte dijital paralar için öne çıkan 3 temel özellik belirledi.

Öncelikle, yatırımcıların bir ödeme yapmak zorunda kaldıkları ve daha sonra programa başkalarını dahil etme sözünü verdikleri “piramit şeması” olarak adlandırılan operasyonel modeli kullanıyorlar.

IFCERT’e göre sahte bir kripto paranın ikinci özelliği, açık kaynak kodunun olmaması.

Bu paraların bir başka öne çıkan özelliği de meşru kripto para borsalarında işlem görememelerinden dolayı, ticaretlerinin büyük oranda tezgah üstü, bir başka deyişle OTC adı verilen borsa dışı işlemlerle gerçekleştirilmesi.

Çin hükümetine bağlı IFCERT tarafından tanımlanan sahte bir kripto paranın özellikleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından tanımlananlarla benziyor. SEC, yatırımcıları eğitmeyi amaçlayan yeni bir kampanyada, sahte bir ICO sitesi oluşturdu. SEC’in bu örnek internet sitesine HoweyCoins.com üzerinden ulaşılabiliyor.

→ CONSENSUS 2018 BITCOIN’DE BEKLENEN ETKİYİ NEDEN YARATMADI?

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl