Yatırımcıları 6.3 milyar $ dolandıran Çinli, Bitcoin alıp İngiltere’ye kaçtı

İngiltere'de dolandırıcılık ve para aklama iddiasıyla yargılanan bir İngiliz vatandaşlığı bulunan Çinlinin, 128 binden fazla yatırımcıyı 3 sene boyunca toplamda 6.3 milyar dolar dolandırdığı ve elde ettiği parayı Bitcoin'e çevirdiği belirtildi.

İngiltere’de, 2014-2017 arasında 128 binden fazla kişinin dolandırıldığı ve 6.3 milyar dolar toplanıp Bitcoin alınarak kara para aklaması yapıldığı iddia edilen dava başladı.

Financial Times’ın verdiği bilgiye göre Jian Wen isimli bir kişi, Yadi Zhang adındaki dolandırıcı adına para akladı, hatta bazı dolandırıcılık faaliyetlerini de yürüttü. Zhang’ın Çin’de yürüttüğü bu faaliyette, yatırım yönetimi adı altında toplamda 6.3 milyar dolar elde ettiği belirtildi.

Sonra Bitcoin’e çevirdi, hala aranıyor

Elde ettiği parayı Bitcoin’e çevirip 2017 yılında sahte kimlikle İngiltere’nin Londra şehrine gelmeyi başaran Zhang, hala hem İngiliz hem de Çinli otoriteler tarafından aranıyor.

Şu anda mahkemeye çıkan Jian Wen’in ise Zhang’ın dolandırıcılıklarına katılmaktan çok, paranın Bitcoin’e çevrilmesini sağladığı ifade ediliyor.

Ancak savcılar, Wen’in Zhang ile tanışmadan önce çok mütevazı bir hayat yaşadığını ancak onun yanında yer aldıktan sonra ise 6 odalı büyük bir evde yaşamaya başladığını belirtiyorlar.

Dava sürecinin mart ayında sonlanması bekleniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl