Kripto paralar ve finans piyasaları için kritik hafta başlıyor

Bitcoin fiyatının yönünü en azından kısa vadede belirleyecek olan kritik hafta başlıyor. Çarşamba, haftanın en önemli günü olarak ön plana çıkıyor. Hem Fed kararının hem de enflasyon verilerinin açıklanacağı bu gün, kripto para ve finans piyasalarında volatiliteyi artırabilir. Tesla şirketinde de Elon Musk'ın rekor tazminatı yeniden oylamaya sunulacak.

fed faiz artırırsa ne olur

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu haftaki toplantısında da faiz indirimine gitmesi beklenmiyor ancak faiz kararı sonrası Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar, Fed’in ileriki dönem için ne düşündüğünü ve yol haritasını gösterecek. Açıklamaların özellikle öğle saatlerindeki enflasyon verilerinin ardından gelecek olması da çarşamba gününü ayrıca önemli kılıyor. ABD enflasyon verileri (çarşamba) TSİ 15.30’da, Fed kararı ise TSİ 21’de açıklanacak. Powell’ın konuşması ise 21.30’da başlayacak.

Dot-plot da geliyor

Fed’in önümüzdeki dönemde faiz indirimleriyle ilgili ne düşündüğünü yansıtacak olan en önemli göstergelerden biri de dot-plot grafiği olacak. Yılın mart, haziran, eylül ve aralık aylarında yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarının ardından yayınlanan dot-plot grafiği de yine üyelerin kısa ve uzun vadedeki düşüncelerini yansıtacak.

Enflasyon istenilen yere gelecek mi?

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) de yine çarşamba günü, Fed kararından saatler önce açıklanacak. Nisan ayında %3.5 iken mayıs ayında %3.4’e düşen ABD TÜFE’si için beklentiler yıllık bazda yine %3.4 olarak öngörülüyor. Enflasyonun beklenenden yüksek gelmesi Fed’in faiz indirimini daha da geciktirmesine yol açabilir. Fed, faiz indirimlerine gidilebilmesi için ısrarla %2’lik oranı hedef gösteriyor.

Tesla’da Musk için önemli oylama

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden biri olan Tesla için de bu hafta kritik olacak. 13 Haziran günü, 2018 yılından bu yana tartışılan Elon Musk’ın rekor seviyedeki 56 milyar dolarlık tazminat planı oylamaya sunulacak. Hissedarlar toplantısındaki gidişat ve açıklamalar da Tesla hisse fiyatını yakından etkileyebilir. Hissedarlar ayrıca Tesla’nın merkezini Delaware’den Teksas’a taşıyıp taşımamayı da oylayacak. Musk’ın tazminatını, açılan dava sonucunda Delaware mahkemesinin bir hakimi reddetmişti.

Apple’dan yapay zeka atılımı geliyor

Dünyanın en büyük 3 şirketinden biri olan ve piyasa değeri bakımından geçen hafta Nvidia’ya geçilen Apple şirketi de, bu haftaki Geliştiriciler Konferansı’nda yeni yapay zeka geliştirmelerini tanıtacak. Bugün başlayacak olan ve 5 gün sürecek olan konferansta iMessage ve Safari uygulamaları için de yapay zeka özellikleri tanıtılacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl