Bitcoin neden yükseliyor? 47 bin 600 aşıldı

En büyük kripto para Bitcoin bugün gösterdiği sert yükselişlerle dikkat çekiyor. Sabah saatlerinde önce 46 bin doları aşan Bitcoin, saat 15 civarında ise 47 bin 600 doların da üzerine çıkmayı başardı.

Bitcoin spot ETF’lerin ABD’de kabul edilmesi, halving’in yaklaşması ve Fed’in faiz indirimlerine gideceğine ilişkin beklentiler, Bitcoin’i son dönemde ciddi şekilde yükseltti.

ETF’lerin kabul edildiği günlerde 49 bin dolara çıkan ancak Grayscale satışlarıyla 38 bin 500 dolara kadar düşen en büyük kripto para, bir ay içerisinde geri dönmeyi başardı. Bitcoin bugün 47.600 doları da geçti.

Hisseler de artıyor

Bitcoin’deki artış ABD’nin S&P 500 endeksindeki rekorlarla da birlikte geldi. Dünü 5000 seviyesinde kapayan S&P 500’ün bugünkü performansında da yükseliş bekleniyor. Endeks, ekim ayından bu yana da 900 puan arttı, yani yaklaşık 8.5 trilyon dolarlık yatırım aldı. Uzmanlar bu artışların tarihe geçecek bir ralliye işaret ettiğini belirtiyorlar.

Fed düşüşleri yaklaşıyor

Bitcoin’in yükselişinin arkasında birçok sebep olabilir. Madencilere verilen ödüllerin nisan ayında yarı yarıya düşecek olması, mart ayında olmasa bile daha sonrasında Fed’in faiz indirimlerine başlama ihtimali ve ABD seçimlerinin, riskli varlık sınıflarını ciddi şekilde yukarı çıkarması bekleniyor.

Özellikle saat 17.30’dan sonra açılacak ABD piyasalarının hareketleri de yakından izlenecek. Bitcoin spot ETF’lerine olan yatırımlar da ciddi şekilde artabilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl