Bitcoin düşüyor ama madenciler oyunda kalıyor

Bitcoin fiyatının düşüyor olmasına karşın kripto para madencileri oyunda kalıyor ve hatta işlerini büyütmeyi sürdürüyorlar.

Çoğu analiste göre, Bitcoin’in aşağı yönlü piyasa baskısı gibi, en büyük kripto para biriminin fiyatı, kripto para madencileri için kopma noktasının altına düşmüş olabilir. Oysa bu, kripto para madencilik endüstrisinin  faaliyetlerini durdurmadı.

Bitcoin madencileri kâr ve zararları eşit olduğu halde devam ediyorlar

Bitcoin madenciliği, sadece evdeki basit bilgisayarlarda amatörce yapılan bir iş olmaktan çıkalı çok oldu, ve hatta kendi endüstrisini oluşturdu.

Yöneticiler, dünyanın her yerinde milyonlarca dolar yatırım yaparak daha ucuz bir güce sahip olmak amacıyla girişim sermayecilerinden para topluyorlar. Endüstriyel kapasiteye sahip daha düşük marjinal maliyetler, özellikle piyasa bugün olduğu gibi düşüş momentumunda olduğunda, profesyonel madencilerin, amatörleri sahneden uzaklaştırmasını sağladı.

Genesis Mining’in CEO’su Marco Streng, Bloomberg’e Bitmain ya da Bitfury gibi büyük oyuncuların daha hızlı çiplere yatırım yapıp düşük maliyetli elektrik için olası yerlere taşınarak oyunlarını genişletmeye devam ettiğini söyledi. Üst düzey teknoloji tedarikçileri arasında yarı-iletken devleri Nvidia Corp. ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. var.

Bitcoin fiyat hedeflerini yayınlayan tek önemli Wall Street stratejisti olan araştırma şirketi Fundstrat Global Advisors, madenciler için kırılma noktasının 8.000 dolar civarında olduğunu tahmin ediyor. Çok uluslu yatırım bankası Morgan Stanley’e göre bu rakam 8.600 dolar ve CoinShares’e göre ise 6.400 dolar.

Rekabetçi kripto para madencilik endüstrisi, donanımın daha verimli hale gelmesi ve madencilerin hareket kabiliyetinin işletme maliyetlerini azaltabilmesiyle birlikte kırılma noktasını aşağıya çekiyor gibi görünüyor. Bunun yanında, Melbourne merkezli Blockbid borsasının CEO’su David Sapper’a göre madenciler, marjinler düştükçe daha fazla Bitcoin satabiliyor. Sapper, “Artan hash oranı, insanların uzun vadede burada oldukları anlamına geliyor, çünkü sahip oldukları şeyleri biriktirmekten mutlu oluyorlar, hatta potansiyel olarak bir kayıpla karşılaşmalarına rağmen…” diyor.

Oyunun adı verimlilik. Kripto para madenciliği yapan donanım üreticileri, ekipmana anında ve daha ucuz erişim ile sinerjinin tadını çıkarabilir.

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik rigi üreticileri aynı zamanda kripto para madenciliği yapıyor. Pekin merkezli Bitmain Technologies ve Canaan Creative, Bitcoin madenciliği için tasarlanan seri üretim çipleri ile tanınıyor. Ve büyüme devam ediyor. Canaan; Deutsche Bank, Goldman Sachs ve Morgan Stanley tarafından desteklenen halka arz yoluyla 1 milyar dolarlık bir yatırım arıyor. Benzer şekilde Bitmain de Eylül ayında 18 milyar dolar toplamayı umduğu başka bir halka arza hazırlanıyor.

→ BITCOIN’DE KISA POZİSYONLAR AĞUSTOS BAŞINDAN BU YANA İKİYE KATLANDI

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl