Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin ve kripto paralarda son 24 saat – 22 Ocak 2021

Bittrt Araştırma Müdürü Helin Çelik bitcoin ve kripto para piyasasında son 24 saatte neler olduğunu değerlendirdi.

Biden’dan Kripto Paraya Yeşil Işık

Önceki gün kripto paralar hakkında negatif demeç veren Yellen, bu kez olumlu konuştu. Yellen, “Kripto para ve diğer dijital varlıkların faydalarını ve finansal sistemin verimliliğini artırma konusunda sahip oldukları potansiyeli dikkate almamızın önemli olduğunu düşünüyorum.“ açıklamalarında bulundu.

Grayscale 24 saat içerisinde 300 milyon dolarlık Bitcoin alışı yaptı. Investment hedge fonu son 24 saat içerisinde Bitcoin Trust’a 8.762 adet Bitcoin ekledi. Şirket tarafından açıklanan verilere göre halihazırda bünyelerinde 27.2 milyar dolarlık kripto varlığı bulunuyor.

Biden, kripto para dostu isimleri kritik görevlere atamaya devam ediyor. Yeni CFTC adayı Georgetown Üniversitesi’nden akademisyen Chris Brummer. Brummer, kripto para düzenlemeleriyle ilgili çalışmalarıyla tanınıyor. CFTC’nin çalışma kapsamı kripto paraları ve vadeli işlem kontratlarının piyasaya sürülmesini de kapsıyor. Kurumun yaptırım yetkisi de göz önüne alındığında Biden’in kripto para dostu isimleri ataması kripto para piyasasına dair pozitif davranış sergilediği anlamına geliyor.

Çin, pilot programında 3 milyon dolarlık dijital yuan dağıtmayı planlıyor. Yetkililer rastgele çekiliş usulüyle 200 yuanlık zarflarda dağıtılacak olan miktarı ayarlayacaklar. Dağıtılan bu yuanlar ise Longhua bölgesinde 3.500’den fazla belirlenmiş işletmede harcanabilecek.

BTCUSD

BTCUSD Bitcoin Teknik Analiz GrafikPiyasa üzerinde Yellen’in konuşması üzerine satış baskısı yaşayan BTCUSD anlık olarak 29.000 seviyelerinitest ederek kritik 30.000 desteğinin üzerine toparladı. Negatif algının üzerine ardı sıra pozitif gelişmeler yaşanan kripto para piyasasında ise Yellen’in bu kez kripto paralar hakkında olumlu konuşması piyasadaki pozitif algının tetiklenmesine yardımcı oluyor. Yanı sıra, Biden’in kritik görevlere kripto para geçmişi olan kişileri atamayı düşünmesi olumlu adımlar atılacağı sinyalleri veriyor. Glassnode verilerine göre ise balinalar alımlarına devam ediyor. Öte yandan, GrayScale’in yeni Bitcoin alımı yapması alış yönündeki pozisyonları canlı tutuyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında 31.500 seviyesini yukarı yönlü kıran kripto para biriminde 9 ve 20MA aşılabilirse, yukarı yönlü hareketliliğin devamlılığı görülebilir. Bu durumda, 34.200 ve 36.300 dirençleri kritik bir görev üstleniyor. Aşağıda ise 31.500 ve 30.000 destekleri olası satışlarda takip edilebilir.

ETHUSD

ETHUSD Ethereum Teknik Analiz Grafik4 saatlik grafikte oluşturduğu yükseliş kanalını aşağı yönlü kırarak trend desteğini test eden ETHUSD’de aşırı satım bölgesinden alışlar gelmeye başladı. 1152 desteğinin üzerinde tutunan kripto para biriminde long pozisyonların hacmindeki artış devam ederse 1230 ve 1275 bandı gündeme gelebilir. Belirtilen bant aralığından çıkış yakalayabilirse 1350’lere kadar ivme yakalanabilir. Aşağıda ise trend desteği ve 1050 seviyesine dikkat edilmesinde yarar görülüyor.

LTCUSD

LTCUSD Litecoin Teknik Analiz GrafikLTCUSD 123 desteğine yönelmesinin ardından yukarı yönlü ivme kazandı. Halihazırda 9MA’yı yukarı yönlü test eden kripto para birimi, hareketli ortalama ve 140 direncini kırmayı başarırsa 150 seviyelerine kadar ivme yakalanabilir. 150-158 bant aralığı ise yukarı yönlü hareketliliğin devamlılığı için önemli gözüküyor. Aşağıda ise 134 ve 123 desteklerinin takibi güncelliğini koruyor.

TRXUSD

TRXUSD Tron Teknik Analiz GrafikTRXUSD trend desteğinden toparlamaya çalışıyor. Aşırı satım bölgesinden çıkış yapmaya çalışan kripto para biriminin 0.0276 desteğinin üzerinde tutunması önem taşıyor. Bu durumda, 0.0303 ve 0.0323 dirençleri takip edilebilir. Trend desteğinin kırılması ise ilk etapta 0.0248 desteğine kadar çekilme yaratabilir.

Bittrt Araştırma Müdürü Helin Çelik

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl