Kripto para fiyatlarında manipülasyon: 6 ayda 825 milyon dolar kazandılar

WSJ tarafından yapılan bir araştırmada organize ticaret gruplarının yılın ilk 6 ayında manipülasyon yoluyla 825 milyon dolar kazandığı öne sürüldü.

Wall Street Journal’da yayınlanan bir çalışmada kripto para fiyat manipülasyonunun büyük ölçüde Telegram gibi servisleri kullanan organize ticaret grupları tarafından yürütüldüğü iddia edildi.

Ortaya konulan araştırma sonuçlarında WSJ, pompala-boşalt şemaları aracılığıyla bu yıl çeşitli kripto paraların fiyatlarının şişirildiği ve çökertildiğini öne sürdü.

Bu gruplar belirli bir varlığı toplu halde satarak kendileri için yüz milyonlarca dolar gelir elde ederken diğerlerinin kayıplarla boğulduğu ifade edildi.

Bu yolla yalnızca 2018’in ilk altı ayında 825 milyon dolarlık devasa bir gelire ulaştılar.

121 farklı kripto para ticareti yapan 175 şemayı inceleyen WSJ, faaliyetlerin genellikle anonim bir moderatör tarafından denetlenen ve yalnızca davetle erişilebilen özel sohbet odalarında yürütüldüğünü bildirdi.

Pompalama operasyonlarına bir örnek olarak WSJ, Cloakcoin’i ele aldı. Gazetenin iddiasına göre Binance’de işlem gören Cloakcoin’de 1 Temmuz tarihindeki ani büyüme, Big Pump Signal adlı bir ticaret grubunun faaliyetiydi.

Araştırmada WSJ, “Cloakcoin’in fiyatı, Big Pump Signal’in Telegram’a satın alınması için mesaj gönderdikten kısa bir süre sonra fırladı.” diyor.

WSJ’nin bulguları, son aylarda kripto para piyasasını çevreleyen manipülasyon teorilerine yeni bir boyut kazandırıyor.

→ TUR DEMEESTER: ÇİN, BITCOIN’E YARDIM EDEBİLİR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl