Bitcoin ve kripto paralarda Orta Doğu’nun 1 numarası Türkiye

Veri analiz firması Chainalysis'ten "2020 Kripto Para Coğrafya Raporu" geldi. Şirketin araştırmasına göre Orta Doğu'daki kripto para kullanımının çoğu Türkiye'den...

Kripto analiz firması Chainalysis’in “2020 Kripto Para Coğrafya Raporu”na göre Türkiye, Orta Doğu bölgesinde açık ara farkla en çok kripto paranın kullanıldığı ülke konumunda… Orta Doğu bölgesinde 1 numara olan Türkiye, şirketin Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde de 154 ülke arasında 29. sırada.

Chainalysis raporunda ülkemizde kripto paraların popüler olmasının en büyük sebebi olarak ise ekonomik belirsizlik gösterildi ve “Türk lirası son yıllarda aşırı volatil durumda ve insanlar birikimlerinin bir bölümünü kripto paralara geçiriyorlar” denildi.

Raporda ayrıca şu anda Türkiye’de kripto para birimi düzenlemesi bulunmadığı ancak Sermaye Piyasası Kurulu’nun da (SPK) bu konuda çalışma içinde olduğu belirtildi. Şirketin raporuna göre Binance, Huobi ve Bitfinex gibi dünyanın büyük borsalarında Orta Doğu bölgesinden yapılan işlemlerin büyük bölümü Türkiye’den…

“En çok BTCTürk kullanılıyor”

Türkiye merkezli borsalardan BtcTürk’ün Türk kripto para topluluğu tarafından en çok kullanılan platform olduğu bilgisi de verildi ve “Türkler, lirayı kripto paraya BTCTürk’te çeviriyor ve oradan daha fazla kripto para çiftlerinin ve hacmin olduğu Binance gibi dünyanın diğer borsalarına aktarıyor” denildi.

Mobil fintech ve ödeme platformlarının önceden vârolan benimsenmesinin bölgedeki diğer yerlerden daha yüksek olduğu belirtilirken, muhtemel regülasyonların daha fazla kripto benimsemesine yol açacağı yorumu yapıldı.

“Koronavirüsten önce de durum iyi değildi”

Koronavirüs pandemisinden önce de Türkiye’de ekonomik durumun iyi olmadığı ve 2018’den bu yana ciddi bir resesyon olduğu belirtilirken dış borç ve işsizlik oranlarının da yüksek olduğu aktarıldı.

Türk lirası dünyanın en zayıf 3. parası

Reuters’e göre de Türk lirası çok zayıf durumda ve bu yıl yaşanan yüzde 20’lik rekor düşüş lirayı 2020 yılı içinde dünyanın en zayıf 3. parası yaptı.

Raporda Orta Doğu bölgesinin Afrika’dan sonra kripto para benimsenmesinin en düşük kaldığı bölge olduğu bilgisi verilirken, bölgede ülkelerin yavaş yavaş kripto para regülasyonlarını getirmeye hazırlandığı vurgulandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl