İstanbul’da büyük Bitcoin ve kripto para vurgunu: 50 milyon dolar

İstanbul'da İranlı bir dolandırıcılık çetesinin 50 milyon dolarlık kripto para vurgununa imza attığı bildiriliyor.

İranlı bir baba ve dört çocuğu tarafından kurulan ve kısa sürede iki bin kişiyi tuzağa düşüren saadet zinciri çetesi, İstanbul polisi tarafından çökertildi.

Hürriyet’in haberine göre, birkaç yıl önce İran’da 12 bin kişiden kurdukları saadet zinciri aracılığı ile para toplayan şebeke üyeleri, deşifre olunca İstanbul’a kaçtı. İlk etapta Antalya’da faaliyet yürüten şebeke, bir yıl önce ise İstanbul’a geldi.

Baba Seyed M.J. ile biri kız dört çocuğundan oluşan dolandırıcılık çetesinin hedef kitlesi, İstanbul’daki zengin İranlılardı. İstanbul’un lüks semtlerinde kiraladıkları villalara yerleşen dolandırıcılar, lüks otomobiller, pahalı saatler ve şık giysilerle epeyce zengin oldukları imajını çiziyorlardı.

Özellikle İranlıların yoğun olduğu yerlere uğrayan çete, temasa geçtiği kişileri kâr payı vadiyle cezbetti. Dubai, Malezya, Ukrayna ve Şili’de enerji ve Bitcoin yatırımları olduğunu söylediler ve kısa sürede çok para kazandıklarını iddia ettiler. Dolandırıcılar, yüzde 10 kâr payı vadediyor, 100,000 dolar veren bir kişiye her ay 10 bin dolar ödeme yaptıklarını söylüyorlardı. Güya sisteme giren kişiler, 24 ayın sonunda 100 bin dolar yatırıma karşılık 240 bin dolar kazanabiliyorlardı.

Sadece Bitcoin değil, şebeke ayrıca ağına düşürdüğü kişilere kendi oluşturdukları sözde kripto para ile kısa sürede yüzde 60-70 kazanabileceklerini anlatıyordu. Hatta, sahte bir kripto para sitesi grup, elde edilen sözde kazançları gösteren ekran görüntüleri bile paylaşıyorlardı.

Birçok kişiyi bu şekilde ikna eden çete üyeleri, bir yıllık süre zarfında büyük kısmı İranlılardan oluşan 2 bin kişiden 50 milyon dolar para topladı.

Toplanan paraların örgütün ABD’deki lideri Seyed Jafar J.’ye günlük olarak gönderildiği belirtiliyor.

Yürütülen soruşturma sonrası gözaltı listesindeki 30 kişiye operasyon düzenlendi ve bunlardan 16’sı tutuklandı. Bir kısım şüphelinin ise firar oldukları belirlendi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl