Geri sayımda sona gelindi: Bitcoin ETF’leri için kritik hafta

90 günlük geri sayımın ardından bu hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) tarafından iki önemli Bitcoin ETF'si başvurusuyla ilgili olarak açıklama yapılacak.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) bu hafta hem VanEck/SolidX Bitcoin ETF‘si hem de Bitwise Bitcoin ETF’si için açıklama yapması bekleniyor.

Komisyon, bu konuda son olarak Mayıs ayında bir değerlendirmede bulunmuş ve başvurular için kararı ertelediğini bildirmişti. İlgili ertelemenin son tarihi Bitwise için 14 Ağustos, VanEck/SolidX için ise 19 Ağustos’ta bitiyor.

Genel kanı, SEC’ten tekrar erteleme açıklaması geleceği yönünde.

Konunun uzmanı avukat Jake Chervinsky, yüzde 90 ihtimalle kararın erteleneceğini, yüzde 10 ihtimalle reddedileceğini ve yüzde 0.1 ihtimalle onay verileceğini ifade ediyor.

ETF nedir ve Bitcoin ETF’si neden önemli?

ETF’nin açılımı, Exchange Traded Fund, yani Borsada İşlem Gören Fon veya Borsa Yatırım Fonu. Basitçe açıklamak gerekirse adından da anlaşılacağı gibi sıradan yatırım fonlarının borsada işlem gören halini ifade ediyor. Hisse senedi gibi spot fiyatla alınıp satılan ETF’ler, bir ya da birden çok dayanak varlığa sahip olabiliyor. Fon, bu varlıkların getirilerini kopyalayarak yatırımcılara sunuyor. Dünyada oldukça popüler olan ETF’lerin en büyük ilk 10’unun yönetimi altındaki varlıklar 1 trilyon doları aşıyor.

Bir Bitcoin ETF‘sinin onaylanması halinde Bitcoin de trilyon doları bulan bu pazardan pay almış olacak. Bunun fiyata önemli bir etkisinin olacağı düşünülüyor.

Altın için ilk ETF, 2013 yılının Mart ayında onaylanmıştı. Bunun ardından altının fiyatı %300’den fazla artmıştı. ETF’nin Bitcoin’i de benzer şekilde etkileyebileceği beklentisi var.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl