Küresel piyasaların ateşi, Bitcoin’i ve Bitcoin’de yükselişe oynayanları vurdu

Petrol fiyatlarının çakılmasından sonra küresel piyasalarda büyüyen satış dalgası, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları da geniş ölçüde etkiledi. Bu sırada Bitcoin'in yükselişine oynayanlar da kaybetti. BitMEX'te 200 milyon dolarlık uzun (long) pozisyon tasfiye edildi. Öte yandan Bitcoin Korku Endeksi, en düşük seviyelere geriledi.

Petrol fiyatlarının çakılmasıyla birlikte hisse senedi piyasalarında da bir satış dalgası görüldü. Bu durum kripto para piyasalarını da derinden etkiledi.

Bitcoin, son 24 saatte yüzde 10 değer kaybederken Bitcoin Cash, Litecoin ve EOS gibi diğer kripto paralarda düşüş daha büyüktü. Bu kripto paralar sırasıyla yüzde 14, yüzde 15 ve yüzde 13.5 değer kaybına uğradı.

Dünden bu yana kripto paraların toplam piyasa değeri de 30 milyar dolar eridi. Öncesinde 257 milyar dolarda gezinen rakam, haberin yayına girdiği dakikalarda 227 milyar dolarda seyrediyor.

Öte yandan Bitcoin’deki düşüş, kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX’te 203 milyon dolarlık uzun (long) pozisyonun tasfiye edilmesine yol açtı. Buna 4.3 milyon dolarlık kısa (short) pozisyonların tasfiyesi de eklenince son 24 saatte toplamda yaklaşık 210 milyon dolarlık tasfiye gerçekleşti.

Kripto para borsası Bitstamp’te 7684 dolara kadar gerileyen lider kripto para, TSİ 10.10’da 7912 dolardan işlem görüyor.

Satın alım için fırsat mı?

Kripto para piyasaları ve yatırımcıları, bu gibi büyük fiyat hareketlerine alışık. Burada esas soru, düşüşün bir alım fırsatı doğurup doğurmadığı. CNBC’ye konuşan Blockchain risk sermayesi şirketi Kenetic Capital’in kurucu ortağı Jehan Chu, “Uzun vadeli olarak düşününler için bu düşüşler kesinlikle bir satın alım fırsatı oluşturuyor. Finansal şokların daha fazla volatiliteye yol açmasını bekleyebiliriz ama nihayetinde dijital geleceğe ve Bitcoin’e uzun vadeli yatırımlar kazanan strateji olacak.” yorumunu yaptı.

Korku endeksi en düşük seviyelerde

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, satış dalgasıyla beraber “Aşırı Korku” seviyelerine geri döndü. Endeks, 17’ye ulaşarak Aralık ayından beri görülmemiş bir seviyeye geriledi. Veri platformu Alternative.me, geliştirdiği bu endeksin “aşırı korku” durumda olmasının bir alım fırsatının işareti olabileceğini belirtiyor. Bunun tam aksi, “açgözlülük” hissiyatı ise yakında bir düzeltme yaşanabileceği anlamına geliyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl