Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bireysel yatırımcı panikteyken kurumsal yatırımcı Bitcoin mi topluyor?

Menkul kıymetler dava avukatı Jake Chervinsky, bireysel yatırımcılar panik yaparken kurumsal yatırımcıların Bitcoin biriktirdiğini iddia etti.

Geçtiğimiz ay boyunca, kripto para piyasası 2018’deki en kötü satışlarını yaşarken Bitcoin’in fiyatı da %35 düştü.

Kobre & Kim şirketinin avukatı Jake Chervinsky, bireysel yatırımcıların kripto varlıklarını satarken kurumsal yatırımcının topladığını öne sürdü.

Chervinsky konuyla ilgili şöyle yazdı:

“4,000$’ın altında Bitcoin ticareti yapan yatırımcılar:

Bireysel yatırımcı: Şimdi satıp daha düşükten mi almalıyım? Kısa pozisyon (short) mu açmalıyım? Pes mi etmeliyim? Sıfıra doğru mu gidiyor? Bunca kripto şeyi bir aldatmaca mıydı?

Kurumsal yatırımcı: Lütfen bize ucuz Bitcoin satmaya devam et, teşekkür ederim.”

Kurumlar gerçekten Bitcoin alıyor mu?

Chervinsky’nin sözleri büyük dijital varlıkların momentumdan yoksun olması nedeniyle kripto para dünyasında şüpheciler tarafından tetiklenen bir dizi tartışma başlattı.

Eğer kurumsal yatırımcı geçtiğimiz ay boyunca Bitcoin topladıysa fiyatların %35 düşmesinden ziyade artması gerekirdi.

Chervinsky, profesyonel ve kurumsal yatırımcının yeni dijital varlıkları toplamak konusunda oldukça ihtiyatlı olduklarını ve bu dijital varlığın fiyat eğilimini kısa vadede en az etkileyecek şekilde hareket ettiklerini söyledi.

Chervinsky ayrıca, problemin, kurumsal yatırımcı satın aldıkça fiyatların hemen yükseleceği beklentisinden kaynaklandığını söyledi. Profesyonel yatırımcıların piyasayı etkilemeden varlık toplama konusunda uzman olduğunu söyleyen Chervinsky, kurumların Bitcoin gibi spekülatif varlıklar üzerinde açık bir şekilde uzun pozisyon (long) almadığını da sözlerine ekledi.

Chervinsky, şöyle diyor

“Çalıştığım hiçbir yatırımcı spekülatif varlıklar üzerinde açık şekilde uzun pozisyon almıyor. Bir miktar spot satın aldıklarında, aynı anda riski azaltmak için başka bir piyasayla önlem alırlar. Umudun bununla hiçbir alakası yok.”

Kurumsal yatırımcı, spekülatif varlıklara yatırım yapmak için OTC (tezgah üstü piyasa) piyasasını kullanma eğiliminde. Bitcoin özelinde bakarsak, likidite eksikliğinden dolayı kurumsal yatırımcı yüklü miktarda BTC alım satımı için Coinbase Custody ya da Fidelity Dijital Assets gibi güvenilir saklayıcılara güvenmek durumunda.

OTC piyasa operatörleri ve saklayıcı hizmet sağlayıcıları ticari hacimlerini paylaşmak zorunda değil. OTC piyasaları çok nadir olarak halka açılır. OTC’den yeterli bilgi akışı sağlanamadığı için kurumsal yatırımcının BTC topladığıyla ya da toplamadığıyla ilgili iddialara arka çıkmak zor.

Ancak, Chervinsky’nin dediği gibi, kurumsal yatırımcıların bu varlık sınıfına yatırım yaptığıyla ilgili bazı ipuçları var. Grayscale Investments’ın raporuna göre, yüksek para girişleri ve Yale gibi üniversitelerin bağış fonlarından bu alana yaptığı yatırımlar, geleneksel finans sektöründen Bitcoin’e artan bir talebi işaret ediyor.

Belirsizlikler

Kurumsal yatırımcıların, kripto paralara yalnızca ilgi duyup duymadıkları ya da Bitcoin’i uzun vadeli bir yatırım olarak değerlendirerek aktif olarak toplayıp toplamadıkları net değil.

Şu anda, Coinbase Custody’e, Bakkt’e ve Fidelity Dijital Assets’e olan talep, kripto paraya kurumsal talebi gerekçelendirmenin sınırlı yollarından biri. Ayrıca, yakın zamanda Bakkt, talebin hızla arttığını doğruladı.

Bunun dışında, kripto paraya kurumsal talebin güçlü olduğunu ve kurumsal yatırımcının Bitcoin topladığını niceliksel olarak kanıtlamak zor görünüyor.

Haber: CCN

→POMPLİANO: BİTCOİN, ZİRVEDEN %85 İNDİRİMLE TABAN OLUŞTURACAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl