Lagarde’dan Bitcoin ve diğer kripto paralar için çağrı

IMF Başkanı Christine Lagarde, kripto paraların kendi Blockchain teknolojisinin, onları kontrol etmek için kullanılabileceğini söyledi.

IMF Başkanı Christine Lagarde, kripto paraların kendi Blockchain teknolojisinin, onları kontrol etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Christine Lagarde, “ateşle savaşmak için ateş kullanmak” tekniğiyle dijital ateşin arkasındaki teknolojiyi kullanarak Bitcoin üzerinde sıkı önlem çağrısı yaptı.

Lagarde, dünyanın dört bir yanındaki yetkililerin, kripto paranın kontrol altına alınmasına yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu belirterek, bu durumun başarısızlığa uğramasının, “kara para aklama ve terörizmin finansmanı için potansiyel yeni bir aracın” sınırsız olarak gelişmesine izin vereceğine dair uyardı.

Bir IMF blog yazısında Lagarde, kripto parayla beslenen aynı buluşların, onları düzenlemeye yardımcı olmak için kullanılabileceğini söyledi ve “Bir yandan kripto varlıklarının potansiyelini kullanabilir, bir yandan da yasa dışı faaliyetlerde kullanılmadığından ya da finansal bir zafiyet kaynağı olmadıklarından emin olabiliriz.” dedi.

Merkezi bir otorite tarafından idare edilmesi veya garanti altına alınmasına gerek duyulmadan işlemlerin doğrulanmasını sağlayan dağıtık defter teknolojisi, finansal sistemin izlenmesini iyileştirmek adına düzenleyiciler arasında bilgi paylaşımını hızlandırmak için kullanılabilir.

Lagarde, Blockchain teknolojisi ve kripto paraların banka hesaplarına sahip olmayanlar için düşük maliyetli ödeme yöntemleri sağlayarak finansal hizmetlerde devrim yaratmaya yardımcı olabilecek heyecan verici gelişmeler olduğunu söyledi fakat bununla birlikte “umutla birlikte gelen bir tehlike” olduğunu ekledi.

Bitcoin’in potansiyel tehlikeleri konusunda uyarıda bulunan son kıdemli finansal figür olan Lagarde, arkasındaki teknolojinin potansiyelini de fark etmiş görünüyor.

IMF Başkanı ayrıca, kripto para birimlerinin, hızlı büyüme ve değişken fiyat dalgalanmaları ile dünyadaki finansal sistemde yeni kırılganlıklara neden olabileceğini ifade etti.

Lagarde son olarak “Kripto varlıkları kapatmak akıllıca olmaz; potansiyellerini kabul etmeliyiz, aynı zamanda risklerini de kabul etmeliyiz” ifadesini kullandı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl