Bitcoin, Lale Balonu’na benzetilebilir mi?

Geleneksel finansçıların sıklıkla öne sürdüğü gibi Bitcoin fiyatları, gerçekten Hollanda Altın Çağı'nda yaşanan Lale Balonu'na benziyor mu?

Bitcoin özellikle geleneksel finansçıların oluşturduğu çevrede doğrudan 1634-1637 yılları arasında görülen Lale Balonu ile ilişkilendirilir. Bu sav, anlamlandırılamayan bir duruma anlam kazandırmak için kullanılan en kolay, kafa yormayı gerektirmeyen kestirme bir yoldur.

Peki Bitcoin fiyatındaki artışlar Lale Balonu’na benzetilebilir mi? Bitcoin Patlaması ile Lale Balonu’nun neden farklı olduğunu anlamak için bir çalışma yapan Troy Üniversitesi’nden Asistan Ekonomi Profesörü ve bankacılık teorisyeni Malavika Nair, Bitcoin’in balon olmadığı görüşünce.

Malavika Nair

“Bitcoin kesinlikle bir balon değil” diyen Nair, Bitcoin’in esasen geçmiş klasik balonlar gibi davranmadığını, akut fiyat çöküşlerinden sonra her zaman yeni zirvelere ulaşıyor gibi göründüğünü söyledi.

Lale Balonu grafiği

Diğer bir deyişle Hollanda’daki Lale Balonu veya Lale Çılgınlığı’nda fiyatlar, sürekli yukarı tırmandı, tırmandı en sonunda 0’a indi ve hiçbir zaman bir önceki zirvenin altına düşmedi. Oysa Bitcoin’de, birçok zirve, o zirvelerin yarısından fazlasına inen fiyatlar, sonra yeniden zirve rekorları görmek mümkün.

Öte yandan İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ender Demir de Malavika Nair ile aynı görüşte. Demir geçtiğimiz ay katıldığı bir panelde, “Ben balon diyenlere asla kulak asmıyorum. Dünyada bu kadar büyük balon olmaz. Bu kadar evrensel bir balon da olmaz.” şeklinde konuşmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl