Çok satan Bitcoin cüzdanı Ledger’a Dusting Saldırısı koruması

Donanım cüzdan şirketi Ledger, Bitcoin kullanıcılarının gizliliğini koruyan, yeni yazılım Coin Control'u tanıttı.

Çok bilinen Nano S ve Nano X’in üreticisi olan Ledger, kullanıcıların cihazlarında sakladıkları kripto paraları yönetmelerine yardımcı olan Ledger Live yazılımını Coin Control özelliğiyle güçlendirdi.

İlk alınan varlıkların, satış olduğu zaman ilk satılanlar olması muhasebe pratiğinde de genel bir uygulama ancak Ledger bu mantalitenin, kripto para saklanmasında uygulandığında zararlı olabileceğini iddia ediyor. Artık Ledger kullanıcıları, cüzdanlarındaki en eski kripto paraların otomatik olarak kullanılması yerine, işlem yaparken hangi Bitcoin adreslerinin kullanılacağını seçebilir.

Ledger’a göre bu özellik gizlilik için çok önemli çünkü diğerlerinin iz takibiyle (Bitcoin tozu) sizin kimliğinize ulaşmasını engelliyor. Bitcoin tozu, işlem ücretlerinden de daha düşük olan BTC miktarını temsil ediyor. Blokzincir analiz firmaları ya da araştırmacılar bazı adreslere Bitcoin tozu gönderebilir ve adres sahibi bu miktarı (ya da sahip olduğu Bitcoin’le birlikte bu miktarı) harcadığı zaman kendi kimliğiyle ilgili önemli bilgilerin açığa çıkmasına sebep olabilir.

İşte şimdi, bu nedenle Ledger firması, UTXO olarak da bilinen bu küçük ‘harcanmamış işlem çıktılarına’ artık dokunmanıza gerek olmadığını belirtiyor. (Ancak kullanıcıların bir yandan gizliliklerini korurken, aynı zamanda Bitcoin tozunu almaları veya cüzdanlarını bunlardan temizlemelerinin nasıl gerçekleşeceği henüz bulunamadı)

Ledger, Coin Control’un iki ek avantajına işaret etti:

  1. Kullanıcılar bu UTXO’ları harcamak ve cüzdanlarını temizlemek isterlerse, daha değerli olanları seçebilir ve böylece ağ ücretlerinden tasarruf edebilirler.
  2. Kullanıcılar, bir çalışanın iş ve kişisel harcamalar için ayrı ayrı banka hesaplarını oluşturması gibi belirli amaçlar için belirli adresler atayabilirler.

Bu özellik, 15 Eylül Salı günü canlı yayınlanan Ledger Live sürüm 2.11.1’in bir parçası olarak Bitcoin ve Bitcoin türevleri için aktif hale getirildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl