Ledger, Bitcoin’i finansal devler için cazip kılmaya geliyor

Kripto para donanım cüzdanları üreticisi Ledger, şimdi doğrudan büyük finansal kurumları hedefliyor. Şirket, son dönemde büyük finansal devler için ciddi bir problem olan saklama sorununu çözüme kavuşturmaya daha fazla ağırlık verdi.

Forbes’ta yer alan habere göre, Fransa merkezli kripto para donanım cüzdanları üreticisi Ledger, şimdi büyük finansal kurumlar için bir kripto para cüzdanı geliştiriyor.

Şirketin başkanı Pascal Gauthier, “Blockchain’in kendisi güvenli fakat Blockchain üzerinde imzalama yapmak bir kusurdur.” diyor.

Bilindiği gibi her Bitcoin kullanıcısı kripto servetine erişimini sağlayan bir özel anahtar kullanır. “İmzalama”, cüzdanınıza erişmek ve Bitcoin’i bir başka cüzdana göndermek için bu anahtarı kullanma işlemine deniyor.

Sorun şu ki bu anahtarlar 256 karakterden oluşan bir dizi ve çalınma riski oldukça yüksek. Birisi anahtarınızı kopyalayıp yapıştırarak Bitcoin’lerinize anında erişim sağlayabilir.

Gauthier, “Özel anahtarı kaybederseniz varlığınızı gözetleyen bir banka veya bunları kurtmarmanın herhangi bir yolu yok.” şeklinde konuşuyor.

Bitcoin’in ilk günlerde insanlar genellikle servetlerini kendi bilgisayarlarında saklarlardı. Bitcoin’in değeri arttıkça bilgisayarların saldırı riski büyüdü.

Gauthier, NASDAQ’da 1.7 milyar dolarlık değerlemeyle listelenen reklam teknolojileri şirketi Criteo’da COO olarak çalışıyordu ve 2014 yılında bu görevinden ayrılarak kendisini kriptonun özel anahtar mücadelesine çekilirken buldu.

O zamanlar birçok insan için popüler strateji, Bitcoin servetlerini üçüncü taraflara emanet etmekti fakat bu üçüncü taraflar hızlı bir şekilde hedef haline geldi. O dönemde tarihin en büyük Bitcoin hırsızlığı olarak kayıtlara geçen bir Mt. Gox vakası yaşandı.

Guathier, “Vay canına, burada büyük bir sorun var.” diye düşündüm diyor.

Ledger’in çözümü, özel anahtarı USB çubuğu boyutundaki bir cihazda tutarak internetten ayırmaktı.

Pascal Gauthier

Gauthier, Ledger’ın geçtiğimiz yıl 165 ülkeye bir milyondan fazla cihaz sattığını, 53 milyon dolar ciro, 30 milyon dolar da operasyonel kâr elde ettiğini açıkladı.

Ledger’ın Bitcoin’in en büyük kusurunu çözme vizyonu da Avrupa’nın en büyük yatırımcıları tarafından desteklendi. Bugün Gauthier, sıradan müşterilere yaptıkları satışların yalnızca bir başlangıç olduğunu söyüyor.

Gauthier, Ledger cihazları kullanan ve şirketin en yeni iki projesine ilham veren serbest yatırım fonu yöneticileriyle buluştuğunu ifade etti.

“Kurumlar için bir Ledger Nano S çözümüne ihtiyacımız var, büyük ve küçük finansal kurumlar için üretilen ürünler.”

İlk ürün zaten hayatta. Ledger Vault’un çok kullanıcılı bir yazılım ürünü olarak burada bir işlevi var. Bu ürün sayesinde bir serbest yatırım fonu ya da aile ofisindeki herkes, farklı kısıtlamalarla tek bir kripto para cüzdanına erişebiliyor.

İkinci ürün üzerinde ise hala geliştirilme aşamasında. Mayıs ayında Ledger, Japon finansal devi Nomura ile tam anlamıyla bir saklama hizmeti inşa edecek Komainu adında ayrı bir şirket kurmak için iş birliği yaptığını duyurdu. Bu iş birliğiyle birlikte en büyük finansal kurumlar, kripto para varlıklarını Nomura tarafından kontrol edilen ve Ledger tarafından tasarlanmış bir kasa sisteminde tutabilecekler.

Bu iddialı bir oyun, Ledger’ın başkanı Gauthier, bu iddialı oyun için şimdi sıra dışı bir fonlama stratejisi düşünüyor.

Şirketin yeni bir fonlama turu yapacağı, Samsung, Siemens ile Google’ın yatırım kolu GV’nin büyük ilgi gösterdiği ve Ledger’ın değerlemesinin 1 milyar dolara çıkabileceği söyleniyor.

Böyle bir değerleme, Ledger’ı Avrupa’nın ilk kripto unicorn şirketi yapacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl