Şant Manukyan’dan güncel Bitcoin ve Dolar/TL yorumu

Ekonomist Şant Manukyan, Facebook'un Libra'sının Bitcoin için bir tehdit olmadığını, Bitcoin'de geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Manukyan, Dolar/TL'de ise eğilimin yukarı yönlü olduğunu ifade etti.

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, en büyük kripto para Bitcoin’i ve Türk Lirası’nı değerlendirdi.

Manukyan, bu sabah İş Yatırım’ın Youtube kanalında paylaştığı değerlendirmesinde Bitcoin’le ilgili olarak şunları söyledi:

“Libra, Bitcoin’e tehdit değil”

“Facebook’un kripto parası Libra’da Bitcoin’i tehdit eden bir durum görmüyorum. Bazı para birimleri için sorun yaratabilecek bir gelişme. Libra’nın çalışacağını varsayarsak bence tek başına Euro, Dolar ya da Pound’dan daha iyi bir dijital para olarak öne çıkma ihtimali yüksek. Bire bir baktığımızda kağıt paralar açısından Libra’nın daha problematik olacağını düşünüyorum. Bitcoin için sorun yaratmayacaktır, aksine Bitcoin’in bilinirliğini artıracaktır.”

“Geri çekilmeler, alım fırsatı olarak değerlendirilmeli”

“2017-18 rallisine kıyasla bugün daha sağlıklı bir Bitcoin rallisi ile karşı karşıyayız. Çok hızlı bir şekilde yükselmesine gerek yok. Hala ara ara düzeltmeler söz konusu olabilir ki oluyor da zaten. Örneğin dün gün içinde 9000’lerin altına düştük. Bu geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Ekonomist, Dolar/TL’ye ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“TL’nin eğilimi yukarı yönlü”

“USD/TL’ye teknik olarak baktığımızda yukarı baskının devam ettiğini g örüyoruz. Şu anda 50 günlük ortalama bir engel oluşturuyor. 5.96 – 5.97 seviyeleri fiyat direnci olarak karşımızda. Dolayısıyla buraların kırılması halinde yukarıya doğru kur hareketinin devam etmesini bekleyebiliriz. FED veya Bank of China ile ilgili beklentiler, eğer bir yavaşlama, resesyon kaynaklı ise bunun gelişmekte olan ülkeler için sağlıklı olacağını düşünmüyorum. ABD’nin daraldığı bir ortamda o zaman Çin’in ve Japonya’nın da ihracatı vs. zayıflayacaktır. Bu tip bir resesyon beklentisi TL açısından da negatiftir. Bununla beraber bir önleyici faiz indirimi olursa rahatlatıcı olabilir fakat yine de TL’nin eğilimi şu anda yukarı yönlü diyebiliriz.”

Bitcoin, kripto para borsası Bitstamp üzerinde TSİ 12.15 itibari ile 9167 dolardan işlem görüyor. Dolar/TL kuru ise 5.86 seviyesinde.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl