Bitcoin, liderliği neden bırakmayacak? Hal Finney açıklıyor

Bitcoin, varoluşundan bu yana 11 yıl geçmesine karşın hala lider ve açık ara en büyük kripto para. Bunu sağlayan faktörler neler ve Bitcoin'in yeri neden doldurulamaz? İlk Bitcoin transferinin alıcısı Hal Finney, 2011'de açıklamıştı.

Duygusallığı ortadan kaldırırsak Bitcoin’in doğduğundan ve endüstrinin oluşmasını sağladığından bu yana tüm kripto para pazarında neden hala 1 numara olduğunu düşünmek mantıksızdır. Bitcoin orijinal oluşu, basit tasarımı tüm dikkatleri ve ilgiyi üzerine topladı ve etkin bir merkeziyetsiz finansal sistemin adeta kanıtı oldu.

Yine de bu teknoloji, teknik olarak sadece 10 yıldan biraz daha fazla bir süredir mevcut ve bazı güncellemeler yapılsa da ölçeklenebilirlik gibi sorunlar hala tam anlamıyla ele alınmadı. Bu da Bitcoin’in varlığıyla birlikte görülen blockchain sorunlarına çözüm getirdiğini iddia eden diğer kripto paraların sisteme girmesine sebep oldu.

Bundan daha da fazlası var. Ethereum ve benzeri akıllı kontrat platformları blockchain teknolojisinin ikinci jenerasyonu olarak görülüyor ancak Bitcoin’in hala yanına bile yaklaşamıyorlar. Bunun sebeplerinden bir tanesi ise ise Hal Finney’in 2011’de söylediği gibi Bitcoin’in orijinalliğini sağlayan unsurlar olabilir.

Güvenilirlik sonsuza dek yok olur

Bitcoin herkesin gözü önüne, fiyatı artıp ana akım medyanın haberlerine çıkınca gelebildi. Erken yatırımcıların on binlerce kat kâr elde ettiğine dair hikayeler insanların hayallerini başka bir noktaya çekti. Bitcoin değerini kanıtlamış yeni bir değer oldu ve geleneksel pazarın merkeziyetsiz kontrol ağında bile adeta gündemi belirledi.

Bu durum ise Hal Finney için çok büyük bir öneme sahip. Çünkü yeni bir değer ortaya çıkıp ‘Ben yeni Bitcoin’im’ derse bu yeni değerin güvenilirliği sonsuza dek yok olur.

Mayıs 2011’deki bir yazısında Finney şöyle demişti:

“Bitcoin blokzincirinin yerine hangi başarılı sistem geçerse geçsin, bu yerine geçen sistemin güvenilirliği her zaman yok olacaktır. Çünkü herhangi bir yatırımcı, aynı değişimin bir kez daha olup olmayacağını bilemeyecektir.”

“Sistemi yeniden başlatmak birkaç bin erken yatırımcı için kâr sağlayabilir. Peki Bitcoin 2’yi yüz milyonlarca kişi kullanırsa ne olacak? Onlar da başkalarında olduğu gibi bu kez sizi kıskanacaklar. Bu olduğu zaman bir başka ‘yeniden başlatmaya’ nasıl karşı çıkacaksınız?”

Finney bunu bir Bitcoin tartışma forumunda yazmıştı.

Pazarı olgunlaştırmak

Finney söylediği gibi bugün, bu yaştaki Bitcoin’i denemek ve olgunlaştırmak ve onu güvenilir bir değişmez bir değer haline getirmek sistemi yeniden başlatmaktan çok daha önemlidir.

Kripto para birimleri zaten havadan para yaratma konusunda kötü bir şöhrete sahip ve eğer yeni bir deneme yapılırsa belki küçük bir topluluk için bir kâr durumu olabilir ancak ilerleyen süreçte oluşacak zarar çok büyük olacaktır.

Kaynak: thedailychain.com

Hal Finney kimdir?

Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen Satoshi Nakamoto’nun ilk Bitcoin transferini alan kişi, bir başka deyişle tarihteki ilk Bitcoin transferinin alıcısı. Kimileri artık hayatta olmayan Hal Finney’in Satoshi Nakamoto’nun ta kendisi olduğunu iddia ediyor. Satoshi Nakamoto tek bir insan değilse belki de Satoshi Nakamoto’lardan biri olabileceği düşünülüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl