Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin Lightning Network’te güvenlik açığı: Node operatörlerine acil çağrı

Bugün yapılan resmi açıklamaya göre Lightning Network'te bir açık bulundu ve 1 Ekim tarihindeki güncellemeden önceki LND sürümlerini kullanan node operatörlerinin acilen üst versiyonlara geçmeleri istendi.

lightning

Lightning Network geliştirici grubundan mühendis Conner Fromknecht’in verdiği bilgiye göre; LND’nin 0.10.x ve altındaki sürümlerinde bir güvenlik açığı bulundu. Açığın ortaya çıkmasının ardından firma node operatörlerini mümkün olan en kısa sürede 0.11.0 veya üzeri sürümlere geçmeleri konusunda uyardı.

Fromknecht, güvenlik açığının hiçbir şekilde kullanılamadığını (değerlendirilemediğini) ancak node operatörlerinin bir an önce 0.11.0 ya da üzeri sürümlere geçmeleri gerektiğini vurgularken sorunun ve açığın 20 Ekim tarihinde detaylarıyla açıklanacağını belirtti.

Lightning Network’ün Blockstream ve ACINQ ile birlikte üç büyük uygulamasından biri olan Lightning Labs, 0.11.1-beta sürümünü 1 Ekim’de yayınlamıştı.

Bu yılın başlarında da araştırmacılar Lightning Network’te gizlilik odaklı açıkların olabileceği ve anonim olması gereken finansal bilgilerin açığa çıkabileceği konusunda uyarılarda bulunmuşlardı.

Ligtning Network nedir?

Bitcoin giderek popülar hale geldikçe ve onu daha fazla insan kullanmaya başladıkça ölçeklenebilirlik ve ağ tıkanıklığı sorunları da beraberinde geldi. Bir noktada Bitcoin ağındaki tıkanıklık öyle bir seviyeye gelmişti ki işlemlerin onaylanması 1-2 günü buluyor ve işlem ücretleri de 40 doları aşıyordu. Lightning Network, Bitcoin blok zincirinin karşı karşıya kaldığı işte bu ölçeklenebilirlik sorununun zincir dışı bir çözüm ile üstesinden gelinmesini amaçlıyor. LN olarak da ifade edilen çözüm, ağdaki tıkanıklığı hafifletmeye yönelik bir girişim olarak tasarlandı. Lightning Network kullanılarak yapılan işlemlerde ücretler 0’a yaklaşıyor ve işlemler de karşı tarafa anında iletilebiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl