Bitcoin Lightning Network iki ayda yaklaşık %50 büyüdü

İşlemlerin daha hızlı, ucuz ve daha gizli yapılabilmesi için Bitcoin ağında geliştirilen ikinci katman çözümü olan Lightning Network'ün ödeme kanallarında bulunan BTC sayısı 2200 oldu.

lightning-network

2015 yılında Joseph Poon ve Thaddeus Dryja tarafından önerilen çözüm, son 1 yılda Bitcoin kapasitesini iki kattan fazla genişletmeyi başardı ve şu anda 65 bin açık ödeme kanalına sahip… Bitcoin adaptasyonunun artmasıyla her geçen gün daha da genişleyen ve Haziran ayında yaklaşık 1500 BTC barındıran ağ, 2 aylık süre içinde yüzde 46’lık da bir büyüme kaydetti.

Neden Lightning Network?

Bitcoin ağının temel katmanını ölçeklendirmek için tasarlanan Lightning ağı, Bitcoin’in dağıtık defter teknolojisi, kişiden kişiye ağı, konsensüs protokolü ve doğrulaması kolay ancak üretimi zor olan, merkezi bir otoriteye dayanmayan sistemiyle birleştiğinde, taraflar arasında herhangi bir aracıya güvenme zorunluluğu olmadan mikro ödemelerin de rahatça yapılabilmesi sağlanıyor. Çünkü katmanlı ölçekleme çözümleri devreye giriyor.

Bilindiği üzere, düğüm çalıştırma maliyetinin az olması için blokların da küçük kalması gerekiyor. Ancak Bitcoin’in geniş benimsenmesi bunu engelliyor. Böylece küçük ödemelerin de maliyetsiz olması zorlaşıyor. İkinci katman çözümü sayesinde ise, bu sorun da atlatıldı.

Lightning Network, küçük ödemelerin Bitcoin blok zincirinden ayrı şekilde yapılması için Bitcoin’in temel katmanını ve protokolünü kullanıyor. Ağ, akıllı sözleşmeler ile ödemelerin son halini temel katmana koymasının yanında işlemlerin de protokole uygun şekilde yapılabilmesini sağlıyor. Dolayısıyla kanal açan ya da kapatan işlemler, Bitcoin blok zincirindeki temel katmana kaydediliyor. Lightning’in en önemli özelliği ise, zincirdeki Bitcoin işlemlerinin genel olarak aldığı işlem ücretlerini almaması ve fazla bekleme süresi gerektirmeyerek, kullanıcılarının uygun fiyatlı, hızlı ve özel olan ödemelerini rahatça yapabilmesini sağlamak…

Protokol, Lightning’de “ödeme kanalı” olarak da bilinen iki tarafın da özel anahtarlarına sahip olduğu bir çoklu imza adresi yaratır. Böylece iki kullanıcı da adresteki fonları paylaşabilir. Ancak sistem, birinin diğerini kandırmasını da engeller. Bir kullanıcı diğerine ödeme yaptığı anda, ödeme kanalındaki ilgili bakiyeleri güncellenir.

Ağ olgunlaştıkça benimsenme artıyor

Mart 2018’de beta güncellemesi yayınlandığından bu yana Lightning Network, kayda değer bir büyüme gösterdi ve adaptasyon da her geçen gün artmaya devam ediyor. Ağ büyüdükçe de, ondan yararlanan uygulama sayısı gittikçe artıyor. Dolayısıyla teknik bilgisi fazla olmayan kullanıcılar da Lightning Ağı’nı kullanabiliyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl