Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’in dayanıklılığı, CME’deki kurumsal yatırımcıyı harekete geçirdi

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinde 13 Ocak'ta sona eren haftada kurumsal yatırımcılar, long (uzun) pozisyonlarını yüzde 9'un üzerinde artırdı.

wall street

Kurumlar, Chicago Mercantile Exchange (CME) üzerinde listelenen Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerindeki long (uzun) pozisyonlarını artırdı.

CoinDesk’in aktardığına göre 13 Ekim’de sona eren haftada kurumsal yatırımcıların long pozisyonları yüzde 9’dan fazla artarak 3500 kontrata çıktı.

Rakamlar, Cuma günü ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından yayınlanan raporda açıklandı.

Son zamanlarda kripto para piyasalarında birçok olumsuz gelişme meydana geldi. ABD, BitMEX’e karşı adeta savaş açarken KuCoin 200 milyon dolarlık devasa bir saldırı yaşadı. Öte yandan bir diğer büyük borsa OKEx ise dün yaptığı açıklama ile para çekme işlemlerini süresiz olarak durdurduğunu bildirdi. Borsanın şifreleri tutan yetkililerden biri polis tarafından bir soruşturma kapsamında gözaltında bulunuyor.

Bitcoin’in dayanıklılığı kurumsal yatırımcılara güven verdi

Bitcoin fiyatı, tüm bu olumsuz gelişmeler karşısında iyi bir direnç gösterdi. Piyasa değeriyle lider kripto para, TSİ 19.30 itibari ile 11 bin 350 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in borsalarda yaşanan bu sorunlara karşı dayanıklı olması, kurumlara yukarı yönlü pozisyonlarını artırmaları konusunda güven vermiş olabileceği değerlendiriliyor.

CF Benchmarks’ın CEO’su Sui Chung, konu hakkında “Bu olaylar geçen yıl meydana gelseydi Bitcoin fiyatı üzerindeki düşüş etkisi çok daha büyük olurdu.” ifadelerini kullandı.

Türev piyasası BitMEX ve OKEx’e eskisi kadar bağlı değil

Türev piyasası da artık BitMEX ve OKEx gibi borsalara bir yıl öncesine göre daha az bağımlı. 2019 yılının Eylül ayında küresel Bitcoin türevlerinde açık pozisyon büyüklüğünün yüzde 70’inden fazlasını sadece bu iki borsa oluştururken bu sayı şimdi yüzde 40’a düştü.

Lider kripto paranın bundan dolayı borsalarla ilgili sorunlara karşı daha az hassasiyet gösterdiği belirtiliyor. Chung’a göre bu durum kripto para sektörünün giderek olgunlaştığının bir kanıtı.

Bitcoin grafiği, TradingView tarafından
Bitcoin grafiği, TradingView tarafından
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl