Lübnan’dan sonra Arjantin’in kuruşu da 1 satoshi’ye eşitlendi

Lübnan Lirası'nın artık 1 satoshi ile aynı değerde olmasının ardından Arjantin parasının en küçük birimi olan centavo da 1 satoshi'ye eşitlendi.

arjantin

Dün Lübnan Lirası’nın değer kaybı sonucunda Bitcoin’in yüz milyonda biri olan satoshi ile eşitlenmesinden hemen sonra Arjantin’den de benzer bir haber geldi.

Lübnan’daki kadar derin olmasa da Güney Amerika ülkesi Arjantin de bir süredir ekonomik krizin içinde. Arjantin Pesosu, bugün itibari ile on yıllardır görülmeyen en düşük seviyelere geriledi. Pesodaki bu değer kaybıyla birlikte ülkenin para biriminin en küçük birimi olan Centavo, artık 1 satoshi ile eşit değerde.

Decrypt’in aktardığı üzere, Arjantin’de derinleşen ekonomik kriz neticesinde iki ayrı kur var. Resmi kur ve resmi olmayan, günlük hayatta yaygın olarak kullanılan kur. Resmi kur çoğunlukla erişilemez durumda. Sokaktaki kur ile işlem yapıldığında 119 pesoya karşılık 1 dolar alınabiliyor. Dolayısıyla bir Bitcoin 1 milyon 50 bin Arjantin Pesosu değerinde. Resmi kura göre bu 650 bin peso. LocalBitcoins’teki satıcıların fiyatlarına göz atıldığında bir centavo’ya denk gelen 0.01 peso bir satoshi’ye eşit.

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Arjantin’de de görülen ekonomik kriz, 2018’den bu yana giderek ağırlaştı. Ülkede enflasyon oranının yüzde 50 civarında olduğu bildiriliyor.

Son olarak bazı ülke paraları, bir satoshi’nin bile altına düştü. Vietnam Dongu onlardan biri.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl