69 bin dolardan gelen Bitcoin düşüşünün sebebi belli oldu: Eski hesaplar devreye girdi

Bitcoin dün 2 seneden uzun süre sonra yeniden 69 bin dolarlık zirvesine ulaşsa da burada fazla kalamadı ve 59 bin dolara kadar inen sert bir düşüş yaşadı. Büyük satışın arkasındaki ana sebebin ise, 2010 yılında bile madencilik yapan bazı hesapların Coinbase'e BTC taşıması olduğu tahmin ediliyor.

Kripto paralardaki boğa sezonu son sürat devam ederken Bitcoin de dün, 2021’in kasım ayından sonra ilk kez yeniden 69 bin dolara “Merhaba” dedi. Ancak bu buluşma kısa sürdü ve en büyük kripto para daha sonra 59 bin dolara kadar düştü.

Eski madencilerden 69 milyon dolarlık satış

Zincir üstü veriler ise düşüşün arkasında en az 10 yıllık bazı hesapların yaptığı satışlar olduğunu gösteriyor. CryptoQuant’ın verdiği bilgiye göre; 2010 yılında dâhi madencilik yapan bazı hesaplar, zirve anlarında 69 milyon dolar değerde olan 1000 adet Bitcoin’i Coinbase borsasına gönderdiler ve kâr realizasyonu yaptılar. Bu durum da, satışın, olması gerekenden daha sert şekilde yaşanmasına neden oldu. Bu hesapların, çoklu hesap yöneten bir kişi ya da kuruma ait olma ihtimali de bulunuyor.

Bilindiği gibi uzun yıllar hareket etmeyen ve “uyuyan” coin’lerin transferi, piyasanın daha fazla satış baskısı yaşamasına hatta bazen panik olmasına da sebebiyet veriyor. Uzmanlar, trader’ların özellikle ATH seviyelerinde “short” işlem açtıklarını ve bu tür eski coin’lerin devreye girmesinin de bu işlemlerin sayısını artırdığını ifade ediyorlar.

Bitcoin madencilerinin hareketlerini gösteren aşağıdaki grafikte de, madenci transferlerinin dün sert şekilde arttığı gözlerden kaçmıyor.

Düşüş hareketini 59 bin dolara kadar sürdüren Bitcoin ise daha sonra yeniden toparlanmayı başardı. En büyük kripto para haberin yazıldığı çarşamba sabah saatlerinde yaklaşık 65.600 dolar civarında işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl