‘Bitcoin madenci kapitülasyonu’, FTX çöküşüne yaklaştı: Geçmişte ne oldu?

Bitcoin hash rate'i, mayıs ayından bu yana yüzde 7.7 oranında azaldı. Bu düşüş, FTX çöküşüyle birlikte yaşanan düşüşle neredeyse aynı seviyede. CryptoQuant'a göre bu tür düşüşler, genellikle fiyatlar açısından potansiyel tip noktalarına ulaşıldığını gösteriyor.

Bitcoin fiyatındaki sert düşüş, Bitcoin madencilerini de büyük ölçüde zorluyor. Madencilerin bir kısmı, fiyat artık kar edemeyecekleri seviyeye kadar indiğinden dolayı cihazlarının fişlerini çekiyorlar. Buna, kripto literatüründe “madenci kapitülasyonu” deniyor.

Madenci kapitülasyonu son zamanlarda, 2022’deki büyük FTX çöküşünden sonra görülen seviyelere yaklaştı. Blok zinciri analiz şirketi CryptoQuant’a göre, Bitcoin üretmek için kullanılan toplam donanım gücünü ifade eden hash rate, mayıs ayından bu yana yüzde 7.7 oranında düşüş yaşadı. Aynı oranda düşüş, FTX’in iflasının ardından da görülmüştü.

CryptoQuant, bu tür düşüşlerin genellikle fiyatlar açısından potansiyel dip noktalarına ulaşıldığını gösterdiğinin altını çiziyor.

Bitcoin, FTX’in iflas ettiği Kasım 2022’de 15 bin 500 dolara kadar inmiş, 2023’ün başından itibaren yeniden yükselmişti. Bir numaralı kripto para, geçtiğimiz mart ayına kadar devam eden inişli çıkışlı yolculuğunda 74 bin dolara yaklaşmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl