Bitcoin madencileri bir günde 10 binden fazla BTC sattılar

Bitcoin madencisi şirketlerin dün yaptıkları yoğun BTC satışları gözlerden kaçmadı. ETF onaylarının ardından fiyatın hangi yöne gideceği çok tartışılırken, madenciler ise son 1 yıllık dönemin en büyük satışına imza attılar ve 10 binden fazla Bitcoin'i ellerinden çıkardılar.

Geçen sene fiyatların nispeten çok daha düşük olduğu dönemlerde BTC toplayan ve satışları azaltan Bitcoin madencileri, dün son dönemin en büyük satışlarından birine imza attılar.

Zincir üstü veri platformu CryptoQuant’ın verdiği bilgiye göre madenciler yaklaşık 455 milyon dolar değerde 10.600 BTC’yi dün ellerinden çıkardılar. Son 12 ayda madencilerin sattıkları toplam BTC sayısı yaklaşık 23 bindi. Yani bu şirketler, son 1 yılda sattıkları adedin neredeyse yarısını sadece bir günde satmış oldular.

Son 2.5 yılın en düşük seviyesine indi

CryptoQuant verisi aynı zamanda madenci rezervlerinin de, 2021 yılının temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye indiğini gösteriyor. Madencilerin ellerindeki topkam rezerv şu anda 1.83 milyon BTC’de bulunuyor. Bu da yaklaşık 77 milyar dolara tekabül ediyor.

Hash rate de düştü

Öte yandan son dönemde ciddi şekilde artan ve rekor üstüne rekor kıran hash rate de, 30 günlük ortalamanın altına indi. Bunun sebebinin ise, özellikle Teksas bölgesindeki sert soğuk hava olduğu belirtiliyor. Havaların ciddi şekilde soğumasıyla beraber, bazı büyük madencilik şirketlerinin şebekeye fazla yüklenmemek adına, makinelerinin bir bölümünü fişten çektikleri bilgisi veriliyor.

Madenciler genelde bu tür hamlelerle hem elektrik şebekelerine yüklenmiyor hem de bu sayede devletten fazladan teşvik alabiliyorlar.

30 günlük hareketli ortalamanın saniyede 525 exahash olduğu hash rate, şu anda ise 400’ün altına inmiş durumda bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl