Bitcoin madencileri baskıdan kurtuluyor mu? 191 gün sonra görüldü

Bitcoin madencilik endüstrisinin kâr-zarar durumunun görülmesi açısından önemli bir metrik olan Puell Multiple göstergesi, 191 gün sonra kapitülasyon bölgesinden çıkmayı başardı. Bu durum madenciler üzerindeki büyük satış baskısının kırılmasını sağlayabilir.

Fed’in beklenen hareketi yaparak 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi ve düzenlenen basın toplantısında kurum başkanı Jerome Powell’ın görece olumlu açıklamaları, Bitcoin fiyatı gibi çok önemli metriklerde de yukarı ivme görülmesini sağladı.

Kâra bile geçmiş olabilirler

Günlük ortalama madencilik gelirinin, yine günlük ortalama elektrik giderlerine bölünmesiyle ortaya çıkan Puell Multiple göstergesi, 191 gün sonra 1 seviyesinin üzerine çıktı. Göstergede bu seviyenin üzerine çıkılması, madencilik endüstrisinin maliyetlerini yeterince karşılayabildiğine, hatta bazı dönemlerde kâr bile ettiğine işaret ediyor. 1’in altındaki seviye ise faaliyetlerin zarar yazdığını gösteriyor.

Büyük satış baskısı kırıldı mı?

Geçtiğimiz yılda madencilerin iflaslar yaşamalarına ve on binlerce Bitcoin satmalarına neden olan krizin de bitebileceğine yönelik bu durum, şirketler ve bireysel madenciler üzerindeki büyük satış baskısının da artık kırıldığını gösteriyor olabilir.

Boğa sezonları öncesi de görülüyor

Puell Multiple göstergesi daha önceki dönemlerde de birçok kez boğa sezonları öncesi göz önüne gelmişti. Örnek olarak Bitcoin’deki son ödül yarılanmasından sonra 2020’nin mayıs ayında gösterge uzun zaman sonra ilk kez yeşil bölgeye gelmişti. Bu hareketden 5 ay sonra ise boğa piyasası başlamıştı. Puell Multiple’ın aynı zamanda 2012 ve 2015 de dahil olmak üzere, birçok ayı sezonunun en alt noktasını bulmayı başardığını da belirtmekte fayda var.

2023 yılına 16 bin 500 dolar seviyelerinde giren Bitcoin, 1 aylık süre içerisinde yaklaşık %45 yükseliş yaşadı. En büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalarda 23.800 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl