Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin madencileri Çin’den kaçıyor: “Bitcoin için en olumlu olay olabilir”

Bitcoin’de son dönemde yaşanan düşüş hareketinin arkasında Çin’in en büyük kripto paraya ve onun madencilerine karşı takındığı tavır gösteriliyor. Çinli madencilerin satışlarının düşüşte önemli bir pay sahibi oldukları belirtilirken, bu satışların geçici olduğuna yönelik önemli bir iddia ortaya atıldı.

Kurumsal şirketlere piyasa verisi sağlayan araştırma şirketi Digital Asset Research (DAR) kurucu ortağı Lucas Nuzzi, son dönemde madenci merkezli kripto para evreninde neler olduğunu bir blog yazısıyla takipçilerine duyurdu.

Çinli madencilerin ülkede önünü göremediğini ve ülkeden ayrılma ihtimaline karşı nakit paraya ihtiyaç duydukları için belli miktarlarda satışlar yapması gerektiğini belirten Nuzzi, geçmiş dönemde yaşanan bu tür krizlerin hepsinin geçici olduğunu belirtti. İşte Nuzzi’nin blog yazısından önemli satır başları:

Bu durum, 2021 yılının Bitcoin açısından en olumlu olayı olabilir. Geçtiğimiz birkaç haftada Çin’den üst üste kötü haberler geldi.

“Madencileri korkuttular”

Önce Sichuan bölgesinde yönetimin, Bitcoin madenciliği gibi aşırı enerji harcayan endüstriyel aktivitelere kısıtlı enerji sağlamaya başladığı ve bu bölgedeki madencilerin elektriksiz kaldığı dedikodusu ortaya atıldı. Daha sonra ise Çin’in önemli politikacılarından 2017 yasaklarını hatırlatan olumsuz açıklamalar geldi.

Hemen ardından ise başkan Xi Jinping’in ekonomi başdanışmanının madenciliğe karşı sert yaptırımlar olacağını belirten açıklamasını gördük. Pazar günü de Çin devlet haber ajansı Xinhua, kripto paralar ile ilgili olumsuz bir yazı yayımladı.

Çin’de belli bir ortam için hazırlık yapıldığı ortada… Ne olduğunu tam bilmiyoruz ama madencilerin korkmasına sebep olan bir durum.

“Madencilik Elon Musk’ın dediği gibi değil…”

Bitcoin’in en önemli özelliklerinden biri ise madenciler dahil herkesin hareketlerini takip edebiliyor olmamız.

Burada en büyük yanlış anlaşılmalardan biri Elon Musk’ın madencilik faaliyetleriyle ilgili söylediği ‘Yüksek derecede merkezi ve büyük çoğunluğun bir elin parmaklarını geçmeyecek madencilik şirketi tarafından kontrol ediliyor” sözü… Bu aslında yanlış… Bugün ‘Madencilik’ dediğimiz uygulama çok katmanlı bir aktivitedir.

Madencilik havuzları…

Madenciler başarılı olmak için kaynaklarını toplu şekilde ‘madencilik havuzları’ dediğimiz yerlere aktarırlar. Havuzlar aynı bloğu çıkaran ve birlikte çalışan bireylerden oluşan büyük grupları temsil eder. Madencilik ödülü geldiği zaman, havuz bu ödülü bireysel madencilere dağıtır.

“Madenciliğin merkezi olduğu fikri paramparça olur”

Yeni çıkarılan bu BTC’leri takip etmek ise bize konu hakkında önemli fikirler verir. İşte ödüller havuzdan bireysel madencilere dağıtıldıktan sonra ne olduğuna baktığımız zaman, madenciliğin merkezi olduğu fikri paramparça olur.

Hvuzlara dahil olan bu bireysel madencilerin satış yapmaları için öncelikle coin’lerini, bir kripto para borsasına, OTC (tezgah üstü) borsalarına ya da direkt olarak alıcıya göndermeleri gerekir. Bu 3 hareketten biri olduğu zaman, madencilerden çıkış hareketi görürüz.

“Madenci satarsa, piyasa olumsuz tepki veriyor”

Bu çıkış hareketinin en yüksek olduğu zamanlardan biri de, geçen sene koronavirüs pandemisinin ilk etkilerinin görüldüğü zaman olan Mart ayı (2020). Son satış dalgasına da bakıldığında bu tür durumların, madencilerin nakit paraya ihtiyacı oldukları dönemde ortaya çıktı aşikar. Yani son madenci satışlarında Çin devletinin yaydığı korkunun etkisi var.

Madencilerin sattıkları BTC oranı, genel hacme oranla küçük olsa da, piyasa madencilerin sattığını gördüğü zaman her zaman olumsuz tepki veriyor. Yani madencilerin nakde ihtiyaçları oldukları zaman yaptıkları satış piyasayı da ciddi şekilde etkiliyor. Satılan meblağ genel hacme göre küçük olsa bile…

“Ülkeden çıkış için nakde ihtiyaç var”

Şimdi kendiniz Çinli bir madencinin yerine koyun. Başka bir ülkeye taşınma olasılığınızın olduğunu düşünün. Madencilik operasyonlarınız ne kadar büyük olursa olsun, bu taşınma hamlesi için nakde ihtiyacınız olacaktır.

Buradaki iyi haber ise bu hareketlerin geçici olması. Daha önce de madencilik adreslerinden çıkan BTC akışının arttığı zamanlardaki etki de kısa vadeli olmuştu.

Öte yandan madencileri korkutan bir gelişme de merkezi borsalarla ilgiliydi. Merkezi borsalardan da ciddi bir BTC çıkışı yaşandı. Bu da Çin devletinin açıklamalarıyla ilgiliydi. Borsalardan çıkan BTC’ler, madencilik adreslerine gitti.

“Tam da madencilerin taşındığı zamanda…”

Burada ilginç olan Çin devlet yetkililerinden yapılan açıklamaların, madencilerin her sene Moğolistan bölgesinden, Sichuan’a geçtiği dönem ile üst üste gelmesiydi. 2000 kilometrelik bu göç, Sichuan’da yağmur sezonunun başlamasıyla alakalı. Dolayısyla bölgede hidroelektirk gücü artıyor ve elektrik maliyetleri de azalıyor.

“Bu açıklamalar için daha iyi bir zaman olamazdı”

En önemlisi ise; Bitcoin’e en sık ve abartılı şekilde yapılan eleştirilerinden ikisininin yok olması için bir fırsat söz konusu:

Çinli madencilere olan bağımlılık ve bu bağımlılıkla oluşan karbon ayak izi.

Dolayısıyla Çin devletinin bu sert hamleleri için daha iyi bir zaman olamazdı. Şu anda yaşanan olan madenci göçü, 2021’de Bitcoin için en olumlu gelişmelerden biri olacak. Madenciler göç ettikçe aylık hash oranlarında rakamlarında kısa vadeli düşüşler görsek bile, bu önemli ve gerekli bir sebep için olacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl