Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin madencilerinin satışları hızlandı: Madencilerin maliyeti ne kadar?

Bitcoin madencilerinin satışları, son günlerde artış gösterdi. Bunu anlamak için iki ayrı kaynağa başvuracağız.

İlki, kripto paralara ilişkin veriler sağlayan CryptoQuant platformunun geliştirdiği “Miner Position Index (MPI)” grafiği. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju tarafından bugün paylaşılan grafiğe göre, MPI değerinin 30 günlük hareketli ortalaması, 2.20 seviyesine ulaştı. CryotoQuant’a göre, 2’nin üzerindeki değerler çoğu madencinin satış yaptığını gösteriyor.

Ki Young Ju, bunu kısa vade için bir düşüş sinyali olarak ele alıyor. Bununla birlikte CEO, madencilerin Aralık’tan beri satış yaptıklarını fakat kurumsal alımların gücü nedeniyle düzeltmelerin küçük oldğunu vurguladı.

Bu konuda başvurulacak olan bir başka kaynak ise Bytetree. Bytetree verileri, son 24 saatte 938 BTC üretilmesine karşın, madenciler tarafından 1726 BTC satışı olduğuna işaret ediyor. Haftalık bazda 7 bin BTC üretilirken 10 binden fazla satış var. Son 5 haftanın ortalamasına bakıldığında ise haftalık 6 bin 536 BTC üretimine karşılık 9 bin 282 BTC satışı olduğu görülüyor. Dolayısıyla bu veriden satışların özellikle son hafta hız kazandığı söylenebilir. Bilindiği üzere Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz hafta 33 bin dolarlardan 42 bin dolara yaklaşık 10 bin dolarlık bir artış yaşamıştı.

Bitcoin madencilerinin maliyeti

Bitcoin fiyatındaki hızlı artış, elbette madencilik sektöründe kârlılığı daha da artırdı. Bitcoin madenciliğine odaklı bir medya şirketi olan HASHR8’in operasyonlardan sorumlu yöneticisi Thomes Heller‘a göre, mevcut madencilik zorluğu ve 0.04 dolar kilovatsaat enerji maliyeti ile S9 cihazı kullanarak yapılan madencilik faaliyetinde 1 BTC’nin maliyeti 12 bin 168 dolar. Bu enerji maliyeti, madencilik sektöründe genellikle yenilenebilir enerji kullanıldığından genele göre oldukça az. Türkiye’de mesken tarifelerinde kilovatsaat başına maliyet 0.10 dolara kadar çıkıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl