İran’a göçen Çinli Bitcoin madencileri ülkeyi terk ediyor

Ucuz elektrikten dolayı İran'a göçen bazı Çinli Bitcoin madencileri, son dönemdeki gelişmelerden ötürü ülkeden ayrılıyor.

Bazı Çinli Bitcoin madencileri, kilovat saat başına sadece 0.006 dolarlık son derece uygun elektrik maliyeti nedeniyle faaliyetlerini İran’a taşımıştı.

ABD ve İran arasında son dönemde artan gerilimler, internet kesintileri ve ülkede geçen sene kripto para madencilerinin kullandığı elektriğe yüksek oranda zam yapılması, Çinlileri daha cazip yerler aramaya yönlendirdi.

8BTC’de yer alan habere göre, Çinli bir Bitcoin madencisi olan Sun Bing, “Hepimiz bir çıkış yolu arıyoruz. Durum iyi değil.” diyor.

Bitcoin madencileri, şimdi İran’a yakın ülkelerden Kazakistan ve Özbekistan’a geçiş yapıyorlar. Madenciler, bu ülkeleri elektrik açısından eşit şartlara sahipken siyasi bakımdan daha istikrarlı olarak görüyorlar.

Pazartesi günü bir basın toplantısı sırasında Özbekistan’ın ulusal bir madencilik havuzu oluşturduğu ve havuza katılan madencilere elektriğin düşük tarife ile verileceği açıklandı. Orta Asya ülkesinde işletmeler için mevcut elektrik fiyatı kilovat saat başına 0.035 dolar.

Bazı Çinli madenciler, İran’dan ayrılırken yerel halk, Çinlilerin bıraktıkları ikinci el cihazları satın alıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl