Bitcoin madencileri Teksas’ta yeniden tam kapasite çalışmaya başladı

Genelde İran'da gördüğümüz Bitcoin madencilik yasaklarının, tam anlamıyla aynısı olmasa da, bir benzeri de ABD'de yaşanırken, ülkenin en büyük madencilik bölgesi Teksas'ta operasyonlar yeniden tam kapasiteye döndü.

Özellikle son haftalarda ABD ve Avrupa’da görülen aşırı sıcaklar birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olurken, yaşam şartlarını da ciddi şekilde zorlaştırıyor. ABD’de yaşanan sıcaklar nedeniyle, birçok şebekede güç iletim sorunları yaşanırken, aşırı yüklenmede de kesintilerin artmasına yol açmıştı. 10 Temmuz günü ise Teksas Elektrik Güvenirlik Konseyi, madencilik şirketlerinden operasyonlarını kısıtlamalarını talep etmişti.

ARGO CEO’su: Yüzde 1’lik katkı çok da önemli değildi

Şirketler gönüllü olarak bir süre madencilik operasyonlarını kısıtlamışlardı. Büyük madencilik şirketlerinden Argo Blockchain CEO’su Peter Wall da, Teksas’ta faaliyet gösteren 16 firmanın operasyonlarını kısıtladığını ve şebekeye yaklaşık bin megavat gücün geri verildiğini söyledi:

“Bu güç, kullanılan elektriğin yüzde 1’ine eşitti. Elektrik kesintisi olmayacağından emin olmak için bu talep edildi. Dolayısıyla arzın talebi karşılayamaması gibi bir durum da söz konusu değildi”

“Temiz enerjiden elde ediyoruz”

Bir başka Bitcoin madencilik firması SATO’nun kurucu ortağı ve CEO’su Romain Nouzareth ise konuyla ilgili olarak “Bulunduğunuz yerdeki şebekeyi yönetmek önemlidir. Biz zaten bu elektriği temiz enerjiden elde ediyoruz. Madencilik operasyonlarının çoğunda çıkarılan BTC’ler rüzgar ve su gücünden elde ediliyor” dedi.

Teksas ABD’nin lideri

Son dönemde özellikle rüzgar enerjisinden elde edilen elektrikle yapılan amdenciliğin arttığı Teksas, bu anlamda ABD’nin lider eyaleti olarak görülüyor. Eyalette toplamda 27 madencilik şirketinin olduğu belirtiliyor.

Geçen seneden bu yana yapılan, PoW sisteminin çevreye zarar verip vermediği konusunda yapılan tartışmaların ardından Haziran ayında Michael Saylor Bitcoin madencilik Konseyi’ni başlatmıştı. Konseyin içinde Argo Blockchain, Riot Blockchain, Galaxy Digital ve MicroStrategy gibi şirketler bulunuyor.

Hatırlanacağı üzere, İran’da da yaz aylarında şebekeye aşırı yğklenilmesinden ötürü 2 senedir Bitcoin madencilik yasağı getiriliyor. Ancak ABD’de böyle bir yasağın gelmediğini ve şirketlerin gönüllü olarak bu kısıtlamaya gittiğini tekrar edelim.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl