Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin madencilerinin gelirleri, 45 bin dolarlı dönemlere yükseldi

Çin'in operasyonları ve yasaklamalarıyla büyük darbe alan Bitcoin madenciliğinde, zorluk ayarlamasının ardından madencilerin gelirlerinde de artış olmaya başladı. Gelirler, Mayıs ayı ortasındaki rakamlara ulaştı.

Bitcoin madenciliğindeki zorluk düşüşü sayesinde, en büyük kripto paranın saniyedeki terahash (TH/s) başına madencilik geliri, fiyatın 45 bin dolar civarında olduğu Mayıs ayı ortasındaki seviyesine ulaştı.

0.27-0.30 dolar…

The Block’un elde ettiği verilere göre; Bitcoin’in madencilik zorluk seviyesinin, yüzde 28’lik orandaki düşüşünün ardından TH/s başına elde edilen madencilik geliri 0.27 dolara yükseldi. Bir başka veri analiz platformu Bitinfocharts ise aynı geliri 0.30 dolar olarak gösterdi.

Bitcoin ağındaki 90 milyon TH/s işlem gücü Mayıs ortasından beri çevrimdışıydı ve ağın toplam hash oranının yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyordu. Hash oranlarının büyük kısmının sağlandığı Çin’de Bitcoin madenciliğine karşı başlayan operasyonlar sonucunda, madencilik tesislerine elektrik enerjisi sağlanması yasaklanmıştı.

Ancak çevrimiçi kalabilen madenciler için ise zorluk düşüşüyle beraber gelirler de artmıştı. Ayrıca Çin’in darbesinin ardından, Çin dışındaki Bitcoin madenciliği “hosting” firmaları, Çin’deki operasyonlarını durduran madencilerin taleplerini karşılayacak seviyede değillerdi.

İkinci el piyasadaki cihaz arzı fırladı

Ülkedeki Sincan ve Sichuan bölgelerindeki kapatmaların ardından da, ikinci el piyasası sadece birkaç haftada milyonlarca ASIC makinesi ile doldu. Yasaklar Ethereum ve diğer kripto para madenciliklerini de etkilerken, birçok ekran kartının fiyatı da ikinci el piyasalarında ciddi şekilde düştü.

Bu sebeplerden ötürü uzmanlar kısa vadede hash oranlarında daha önceki yüksek seviyelere gelinmesini beklemiyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl