Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ABD’li şirket, 59,000 Bitcoin madencilik cihazı aldı

Kripto para madenciliği sektörü artık dev şirketlerin kontrolü altına girdi. Son olarak ABD'li blokzincir ve yapay zeka altyapı sağlayıcısı Core Scientific, kripto madencilik "filosunu" 77 bin cihaza çıkardı.

bitcoin madenciliği

Kripto para madencilik ve veri bilimi hesaplaması hizmeti sunan Core Scientific şirketi, ek olarak 59 bin S19 ve S19 Pro Antminer cihazının kendilerine ulaştığını açıkladı. Şirket böylece, ünlü madencilik cihazı üreticisi Bitmain’in S19 cihazlarını Çin dışında dünyada en çok bulunduran firma konumuna geldi.

Firmanın blokzincir geliştirme başkan yardımcısı Taras Kulyk son siparişlerle birlikte Core Scientific’in toplam hesaplama gücünün saniyede 7.26 exahash’e (EH/s) yükseldiğini ve 250MW elektrik kullanıldığını açıkladı:

“Bu siparişle biz artık küresel bir oyuncuyuz. Kuzey Amerika’da yapılan her şeyden daha büyük bir ölçeklendirmeye sahibiz. Makinelerin harcadığı güç, yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacak”

Core Scientific’in ABD’li rakibi Marathon Patent Group da (MARA) son olarak 10 bin Antminer cihazı aldığını açıklamıştı.

Bitcoin’deki müthiş yükselişten sonra açıklandı

ABD’de 3 eyaletteki toplam 100 dönümlük arazinin yeterli olmadığı ve genişlemek için yeni yer arayışında olan Core Scientific’in bu alım haberinin Bitcoin’deki müthiş yükselişin hemen ardından duyurulması da dikkat çekti. Kripto para madenciliği şirketlerinin hisse değerleri de bu gelişmeler ışığında yükseliş gösterdi.

ABD’de madencilik faaliyetleri hızla artıyor

Son yıllarda Kuzey Amerika bölgesindeki kripto madencilik faaliyetlerinde ciddi artış görülse de Çin bu konuda küresel hash gücünün yüzde 65’iyle açık ara önde bulunuyor. ABD ve Kanada’nın toplam payı ise sadece yüzde 8.5.

Core Scientific kısa süre önce, Digital Currency Group madencilik şirketinin bir yan kuruluşu olan Foundry ile 23 milyon dolarlık bir madencilik ekipmanı üretim anlaşması imzalamıştı. Şirket geçen sene de Bitmain’in Kuzey Amerika bölgesindeki tamir ve bakım servisi olmuştu. Bu da Core Scientific’i binlerce makineyi bakım ve tamir için Çin’e gönderme masrafından kurtarmıştı.

Öte yandan Bitmain’in Antminer cihazları dünyanın her yerinden ciddi talep almaya devam ediyor. Yeni siparişler en erken Temmuz 2021’den itibaren geçerli olacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl