Altın madenciliği, Bitcoin madenciliğinden 20 kat daha fazla enerji harcıyor

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada altın madenciliğinin Bitcoin madenciliğinden 20 kat daha fazla enerji harcadığı tespit edildi.

LongHash’a göre her yıl altın madenciliği için 87.3 milyar dolardan daha fazla para harcanıyor. Buna karşılık Bitcoin madenciliğinin maliyeti ise yaklaşık 4.3 milyar dolar.

Aslında, 2017’nin başlarında Bitcoin’in fiyatındaki dalgalanmadan bu yana dolaşan ‘Bitcoin çevreyi olumsuz yönde etkiliyor’ söylentilerine rağmen, altın madenciliğinin Bitcoin madenciliğine göre 20 kat daha fazla enerji ve maliyet gerektirdiği açık.

Analizi gerçekleştiren Vladimir Jelisavcic, Bitcoin’in enerji kullanımını tahmin etmek için yukarıdan aşağıya yaklaşım ve aşağıdan yukarıya yaklaşım olmak üzere iki farklı yöntem kullanıyor.

Bu iki yaklaşımda 1,688 MWh ve 7,000 MWh olmak üzere iki farklı değer elde edildi. Daha sonra bunların ortalamaları alınarak 4,344 MWh’ye ulaşıldı.

Yazar, altın madenciliği enerji kullanımı analizinde dünyanın en büyük altın madenciliği şirketi olan Barrick Gold’u kullandı. Şirketin yıllık raporundan rakamlar alarak altın madenciliğinin yıllık 87.3 milyar dolar maliyet gerektirdiğini hesapladı.

Öte yandan Bitcoin madenciliğinin zorluğu her geçen gün artıyor. Zorluk arttıkça madencilik için gereken enerji sarfiyatı da artıyor. Bu durumda Bitcoin madenciliğinin enerji sarfiyatının ilerleyen yıllarda artacağı öngörülebilir. Bununla birlikte bir yandan Bitcoin madenciliği için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında istikrarlı bir artış var.

→ ANA AĞ DUYURUSUNUN ARDINDAN TEZOS’TA GÜÇLÜ YÜKSELİŞ

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl