Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin madenciliği, Arjantin’de adeta patlama yaşıyor

Son yıllarda ağır bir ekonomik kriz geçiren ve yönetiminde birçok değişiklik olan Arjatin'de devlet destekli elektrik kullanımı sayesinde kripto para madenciliğinde de adeta patlama yaşanıyor.

bitcoin arjantin

Sürekli bir döngü halinde ekonomik kriz yaşanması, ülke para biriminin devalüe olması, hiper-enflasyon ve son olarak pandeminin etkilerinin her şeyi daha kötü yapması derken Arjantin’de kripto paralar her geçen gün daha çok konuşuluyor.

1 Bitcoin 5.9 milyon peso

Bloomberg’in haberine göre hükumetin ABD doları alımına kontrol getirmesi ve sınırlandırması da, dijital paralara olan ilgiyi artırırken, peso dışında kalan varlıklara adeta hücum var. Bu ilgi sonucunda dün (pazar) itibariyle resmi olmayan piyasalarda bir Bitcoin fiyatı 5.9 milyon peso’ya yükselirken, regüle borsalarda ise bu rakam 3.4 milyon peso’ydu.

Elektrik fiyatlarının ucuzluğu en büyük etken

Arjantin, doğal gaz ve petrol gibi enerji kaynaklarını üreten değil, ithal eden bir ülke. Buna rağmen bir hanenin ödediği elektrik faturası aylık ortalama gelirim en fazla yüzde 2 ilâ 3’üne denk geliyor. Bu da Şili, Kolombiya ve Brezilya gibi diğer Güney Amerika ülkelerinden çok daha ucuz bir fiyat. Elektrikte devlet desteği de ön plâna çıkıyor.

“Şu anda madenci gelirleri çok yüksek”

Buenos Aires’te kripto para madenciliği yapan Nicolas Bourbon’a göre, Bitcoin’deki büyük düzeltmeye rağmen elektrik giderleri çok rahat şekilde ödenebiliyor:

“Bitcoin’in büyük fiyat düzeltmesine rağmen, madenciliği evinden yapan biri bile elektrik faturasını rahatça ödeyebilir. Gelecek fatura, kazanılan rakamın çok altında. Çünkü kazanılan kripto para, dünya piyasalarının fiyatına satılıyor ancak elektrik ise devlet desteğiyle ödeniyor. Şu anda madenci gelirleri çok yüksek”

Uluslararası şirketler de ‘madeni’ gördü

Arjantin’deki bu ucuzluğu ve fırsatı uluslararası şirketler de fark etmiş durumda. Kanadalı madencilik firması Bitfarms Ltd. geçen ay resmen yaptığı açıklamada; doğal gaz ile elektrik elde eden, Güney Amerika’nın en büyük Bitcoin madencilik tesisiyle anlaşmaya varıldığını duyurdu. Santralden 210 megawatt’lık bir güç elde edilecek.

Kanadalı şirket, saatlik kilowatt başına 0.02 dolar ödeyecek. Devlet şebekesine bağlı olmayan güç santrallerinden elde edilen elektrik için ise 0.06 dolar yani bu fiyatın 3 katı ödeniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl