Batık durumdaki Bitcoin madenciliği şirketinde yüzde 270’lik artış

Bitcoin madenciliği şirketi Core Scientific, Bloomberg‘ün haberine göre iflas başvurusunda bulunmasından sadece bir gün sonra hisselerinde yüzde 273’lük rekor bir artış gördü.

Core Scientific hisselerinde görülen artış, kozmetik firması Revlon’un bu yılın başlarında iflas koruma başvurusunda bulunduktan sonra yaşadığına benzer bir hareket. Küçük yatırımcılar da 2020’nin ortalarında araç kiralama şirketi Hertz ve hazır giyim markası JCPenney’in fiyatlarında kafa karıştırıcı artışlara neden olmuştu.

“Yatırımcılara güven vermiş olabilir”

Kripto para yatırım firması CoinShares’in dijital varlık analisti Matthew Kimmell, yatırımcıların alacaklıların ve eldeki varlıkların listesini gördükten sonra, şirketin geleceğiyle ilgili bir güven hissetmiş olabileceklerini söyledi.

Şirketin iflas belgeleri, 1.4 milyar dolar değerinde varlığa ve yaklaşık 1.3 milyar dolar değerinde borca sahip olduğunu gösteriyor. Bu durum madenciyi iflas eden diğer kripto para şirketlerinden farklı kılıyor. Bir zamanlar dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan FTX’in geçen ayki iflası, ABD hükümeti tarafından geniş kapsamlı bir şekilde inceleniyor.

Core Scientific bugün, iflasını finanse etmek için 37.5 milyon dolar kredi izni aldı. Bitcoin madenciliği şirketi, borçlarını yeniden yapılandırmak için mevcut hissedarların hisselerini korumalarını neredeyse imkânsız hale getirecek bir plan üzerinde çalışıyor.

Verilen emirler kafa karıştırdı

Bugün New York saatiyle öğlene kadar yaklaşık 409 milyon Core Scientific hissesi işlem gördü ki bu rakam son üç ayda her gün işlem gören ortalama hisse sayısının yüzde 2 bin 200’ünden fazlaydı. Ancak, Hertz ve Revlon’un aksine, bireysel yatırımcılar bu çılgınlıktan uzak duruyor gibi görünüyordu. Şirketin verilerine göre, Fidelity’nin platformunda 1.000’den az alım emri verildi, bu da gerçek küçük yatırımcıların favorilerine yönelik talepten oldukça az.

Rekor artışa rağmen hâlâ dipte

Core Scientific, perşembe günkü ani yükselişten sonra bile 2022 için ABD’deki en kötü performans gösteren hisse senetlerinden biri olmaya devam ediyor. Yıla hisse başına yaklaşık 11 dolardan başladıktan sonra, şirketin hisse senedi fiyatı bu yıl şimdiye kadar yaklaşık yüzde 99 oranında düştü ve çarşamba günkü iflas haberlerinin ardından 5 sente kadar geriledi.

Teksas merkezli Core Scientific, işlem gücüne göre en büyük Bitcoin madencisinin olmasının yanı sıra iflasını ilan eden ilk büyük halka açık madencilik şirketi. Son boğa koşusu sırasında, Bitcoin madencileri operasyonlarını finanse etmek için milyarlarca dolar topladı. Ancak, düşük Bitcoin fiyatları ve artan enerji maliyetleri kredilerini geri ödemelerini zorlaştırdı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl